Răspunsul premierului Bolojan despre legea salarizării, după valul de critici
Premierul interimar, Ilie Bolojan, spune că salariile demnitarilor nu sunt o prioritate a proiectului de lege a salarizării, dar că trebuie stabilit un sistem echitabil care să eliminine derapajele.
Şeful executivului interimar a explicat cum funcţionează mecanismul care trebuie aplicat până în toamnă pentru ca România să primească banii din PNRR.
Ilie Bolojan, premier interimar: “Creșterea salariilor la toate categoriile de bugetari care astăzi au o salarizare mai mică decât cea, să spunem, normală, inclusiv la demnitari. Dar la demnitari să se aplice asta – să se aplice eșalonat până cei care astăzi au salarii mai mari decât ar trebui să fie și care trebuie să rămână cu aceleași salarii, sunt ajunși din urmă de cei care trebuie să le crească salariile. Nu văd o problemă pe tema asta și, din nou, eu nu sunt un populist și nu voi folosi populisme nici la radio și nici în Parlament. Discutăm foarte deschis. Anvelopa salariilor demnitarilor este foarte scăzută, raportat la marile familii ocupaționale. Am constatat că ministerele care aveau proiecte pe fonduri europene, câștigul mediu net era cât al primului ministru al României.”

