Radu Nechita, expert în economie mondială, la TVR Info, despre noile sancțiuni pentru Rusia: Va încerca să-și direcționeze eventualele exporturi prin alte companii

23 October 2025, 17:12

Statele Unite impun sancțiuni suplimentare pentru două dintre cele mai mari companii petroliere ale Rusiei. Documentul, cu antetul Trezoreriei Statelor Unite, a fost făcut public chiar de președintele Donald Trump, pe rețeaua sa de socializare. Radu Nechita, expert în economie mondială, a explicat, în direct la TVR Info, la emisiunea Banii Azi, ce impact vor avea inclusiv asupra României aceste sancţiuni impuse companiilor petroliere ruseşti.

Radu Nechita, expert în economie mondială: Atunci când aplicăm niște sancțiuni, trebuie să înțelegem că blocăm niște tranzacții care înainte erau reciproc avantajoase, adică după ce le blocăm, pierde și cel care vindea și cel care cumpăra. Deci aceste sancțiuni afectează Rusia, afectează și țările europene și America, Statele Unite ale Americii, deci toate țările care urmează aceste sancțiuni. Ideea este că noi, fiind economii cumulate, fiind economii foarte, foarte mari, ne afectează, sunt niște pierderi, niște neplăceri pe care le putem suporta, spre deosebire de Rusia, agresorul din vecinătatea noastră, care își finanțează mașinăria de război, vânzând, exportând petrol și o listă destul de scurtă de alte produse. Și atunci, cam asta e ideea.

Radu Nechita a explicat care este rolul acestor sancțiuni: Dacă Rusia reușește să își impună 100% agenda în vecinătatea noastră, vor urma alte țări de care, cu siguranță, ne pasă mai mult, poate, decât de Ucraina. Ne gândim la Moldova, ne gândim poate chiar la țara noastră și, mă rog, Uniunea Europeană în general. La asta trebuie să ne așteptăm. Va fi neplăcut. Orice sancțiune ne afectează și pe noi. Ideea este că noi ne permitem, Rusia să sperăm că își permite mai puțin decât noi.

Cum va resimți România aceste restricții?

Radu Nechita, expert în economie mondială: În primul rând, eu de la mine de acasă până la serviciu, eu trec pe lângă două benzinării Lukoil și una Gazprom. Eu m-am mirat mereu că aceste entități continuă să opereze sub aceste branduri. Explicația cred că ține de faptul că ele sunt persoane juridice românești. Deci ele sunt înregistrate în România și problema ține de acționariatul lor. Pentru a modifica această situație, pentru a le bloca, pentru a le ținti, este nevoie de niște decizii care probabil nu au fost luate de către autoritățile române. Iar în acest moment, răbdarea inclusiv a președintelui Trump se pare că se apropie de sfârșit. Și e posibil să vedem în viitorul apropiat ori o schimbare de structură juridică, ori o schimbare a acționariatului, ori o înghețare. Deci nu-mi dau seama care ar fi soluția juridică. Nu am destul de multe informații să dau un răspuns mai precis de atât.

Rusia va găsi noi metode de a ocoli aceste sancțiuni, este de părere Radu Nechita: Reacția va lua forma unor amenințări. Adică fluturăm arme nucleare, amenințăm țările cele care sunt parcele mai slabe din alianța NATO sau din Uniunea Europeană, diverse măsuri de represalii. Concret, din punct de vedere economic, va încerca să-și direcționeze eventualele exporturi prin alte și alte companii-ecran în așa fel încât să fie mai greu de asigurat trasabilitatea și responsabilitatea.

Statele Unite impun sancțiuni suplimentare pentru două dintre cele mai mari companii petroliere ale Rusiei. Trezoreria americană a inclus Rosneft, Lukoil și zeci de filiale pe lista entităților sancționate deja în ultimii trei ani.

Anunț-surpriză: SUA impun noi sancțiuni împotriva mașinăriei de război a lui Putin

Într-un anunț surpriză, Statele Unite impun sancțiuni suplimentare pentru două dintre cele mai mari companii petroliere ale Rusiei – furnizoare de resurse esențiale pentru mașinăria de război a lui Vladimir Putin. Trezoreria americană a inclus Rosneft, Lukoil și zeci de filiale pe lista entităților sancționate deja în ultimii trei ani, chemând Moscova să fie de acord, fără întârziere, cu o încetare a focului.
Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite