Radu Miruță: Producătorii mari de armament, obligați să colaboreze cu companiile românești. Există presiuni pentru anumite firme
Vicepremierul Radu Miruță, ministrul Apărării Naționale, spune că noile contracte din industria de apărare vor include obligații clare privind implicarea companiilor românești. Oficialul a declarat că producătorii mari de armament vor trebui să colaboreze cu firme locale, însă fără ca acestea să fie impuse politic ca subcontractori.
„Aceste condiții pe care eu le-am pus de la Ministerul Economiei pentru contractele în zona de industrie națională de apărare includ un parametru care obligă implicarea firmelor românești. Nu mai este o opțiune dacă firmele românești își găsesc vreo pilă să ajungă la producătorul mare, ci este o obligație ca producătorul mare să interacționeze cu firmele românești”, a declarat Miruță.
Ministrul a precizat însă că rolul său este doar de a crea cadrul în care companiile românești să poată intra în lanțurile de producție, nu de a decide cine devine subcontractor.
„Datoria mea este să deschid ușa pentru interacțiune cu firmele românești. E o competiție între firmele românești care dintre ele reușește să interacționeze pentru a produce”, a spus vicepremierul.
Radu Miruță a afirmat că există presiuni pentru a impune anumite companii românești ca subcontractori în contractele de armament, lucru pe care îl consideră ilegal.
„Se cere ca firmele să fie puse cu pixul ca subcontractori. Și direct și indirect se sugerează că ar fi bine să punem firma X sau firma Y direct ca subcontractor în contracte, ceea ce nu se va face. Evident că este ilegal”, a subliniat ministrul.
Oficialul a explicat că statul poate doar să creeze un „culoar” de colaborare între industria națională și marii producători de armament, iar selecția firmelor trebuie să se facă pe criterii competitive.
„Eu, ca ministru, creez un culoar pentru firmele românești și marii producători de armament. Pe culoarul acela aleargă competitiv firmele românești, în funcție de ce este în stare să facă mai bine fiecare”, a spus Miruță.
Întrebat dacă a făcut sesizări către procurori privind aceste presiuni, vicepremierul a spus nu se ocupă cu astfel de lucruri
„Nu, pentru că pentru a sesiza procurorii trebuie să ai un document scris, trebuie să ai o dovadă înregistrată. Eu nu mă ocup cu astfel de lucruri. Când voi ajunge în situația de a primi documente și dovezi extraordinar de cuantificat, eu nu voi sta pe gânduri, așa cum ați văzut și la Ministerul Economiei”, a declarat ministrul Apărării.

