Rada Supremă a aprobat numirea fostului premier ucrainean Denis Șmîhal în funcţia de ministru al energiei

Denis Șmîhal / Foto: Profimedia Images
14 January 2026, 16:31

Fostul prim-ministru ucrainean şi până acum ministru al apărării, Denis Șmîhal, va prelua începând de miercuri funcţia de ministru al energiei, după ce Rada Supremă (Parlamentul) a aprobat numirea sa în această nouă funcţie, la propunerea preşedintelui Volodimir Zelenski, informează EFE.

Potrivit agenţiei publice de ştiri ucrainene, numirea lui Șmîhal ca ministru al energiei a fost sprijinită de o majoritate absolută de 248 de deputaţi.

Șmîhal, care a fost înlocuit la conducerea Ministerului Apărării de Mihailo Fedorov, care ocupa anterior postul de ministru pentru transformare digitală, preia portofoliul rămas vacant în noiembrie, în urma demisiei Svetlanei Grinciuk.

Aceasta şi-a prezentat demisia la indicaţiile preşedintelui ţării, după ce agenţiile anticorupţie ucrainene au expus o presupusă schemă de corupţie în jurul companiei naţionale de energie atomică, care aparţine de Ministerul Energiei şi care ar fi fost condusă de un fost partener de afaceri al lui Volodimir Zelenski.

Predecesorul Svetlanei Grinciuk în funcţia de ministru al energiei, Gherman Galuşcenko, este acuzat în acest caz pentru o presupusă implicare în această schemă de corupţie.

Galuşcenko şi-a dat demisia în luna noiembrie din funcţia de ministru al justiţiei.

Șmîhal preia conducerea Ministerului Energiei în mijlocul unei campanii susţinute de atacuri aeriene ruseşti împotriva sectoarelor de electricitate şi gaze din Ucraina, care a lăsat milioane de locuitori fără curent electric şi încălzire în ultimele zile, marcate de un val de frig. Preluare Agerpres

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite