PSD vrea să blocheze vânzarea acțiunilor companiilor de stat. Opoziția e de acord cu listarea, dar pune condiții
Planul Guvernului de a lista la bursă unele companii de stat tensionează şi mai mult coaliţia. Social-democraţii vor să blocheze procedura şi propun un proiect de lege care să interzică vânzarea acțiunilor timp de doi ani. PNL şi USR susţin reforma, iar opoziţia vine cu propriile propuneri legislative.
PSD contestă planul Executivului de a restructura o parte din companiile de stat, inclusiv prin listări parţiale la bursă a societăţilor considerate viabile. Şi a depus un proiect de lege care să interzică vânzarea acțiunilor pentru următorii 2 ani.
Daniel Zamfir, liderul senatorilor PSD: Vom interzice, până la 31 decembrie 2027, vânzarea activelor statului la companiile strategice de interes național. Nu e momentul să vindem acum, într-un context geopolitic dificil.
Listarea la bursă nu înseamnă pierderea controlului statului, ci atragerea de investiții și creșterea transparenței, susține viceprim-ministrul Oana Gheorghiu.
Oana Gheorghiu, viceprim-ministru: Mie mi se pare foarte trist că ne întoarcem cu 36 de ani în urmă, pentru că listarea unor companii de stat la bursă înseamnă stabilitate, creșterea încrederii în piața de capital românesc, înseamnă creșterea încrederii în Bursa de Valori de la București, înseamnă beneficii pentru statul român și pentru companiile care se listează și beneficii pentru fiecare român în parte.
Și opoziția este de acord cu listarea, însă vine cu propriile condiții.
George Simion, președintele AUR: Noi nu avem nicio problemă cu listarea pe bursă, însă avem o problemă cu înstrăinarea activelor strategice ale României. Propunem un prag de două treimi, care să rămână la statul român, în companiile unde nu mai avem două treimi, cum e Electrica, statul român să dețină votul de aur.
Guvernul încearcă să restructureze un sistem cu peste 1.500 de companii de stat, multe cu pierderi istorice de miliarde de lei. O prima listă, cu 22 de societăți, a intrat într-un proiect-pilot.

