Proteste la 41 de grade, în fața Parlamentului. Sindicatele din Sănătate și Educație amenință cu greva. M. Nistor: Vom deschide anul școlar în Piața Victoriei

7 iulie 2025, 11:26 (actualizat 7 iulie 2025, 18:52)

Mii de angajaţi din sănătate și educație au protestat în Parcul Izvor, în faţa Parlamentului. Oamenii sunt nemulţumiţi și spun că, încă o dată, Executivul a ales calea cea mai simplă: să taie din salariile mici și să crească taxele. Bugetarii consideră că astfel de măsuri nu sunt echitabile și anunţă că sunt hotărâți să nu renunţe la proteste. Angajaţii din educație sunt decişi chiar să blocheze începerea anului școlar.

Sub geamurile parlamentarilor care se pregăteau pentru ședința în care Guvernul urma să-și asume răspunderea pe pachetul de măsuri pentru reducerea deficitului, angajații din sănătate și educație au contestat tăierile de sporuri care îi lasă cu mai puțini bani în salariu.

Viorel Hușanu, președinte Sanitas București: Nouă, în sănătate, ne scad niște sporuri și ne sunt limitate la 300 de lei. În plus, creșterea TVA-ului va scumpi totul. Puterea de cumpărare va scădea și ne va duce cu 10 ani în urmă. Suntem hotărâți să intrăm în grevă dacă Guvernul nu ne va asculta doleanțele.

În condițiile în care Guvernul vrea să crească norma didactică, mulți profesori se tem că nu vor reuși să-și completeze numărul de ore.

Marius Nistor, președinte, Federația Sindicatelor din Educație „Spiru Haret”: „Vom începe să strângem semnături pentru declanșarea celorlalte forme de protest. Pe 8 septembrie, s-ar putea ca școala să nu mai înceapă. Vom deschide anul școlar în Piața Victoriei. Și dacă nu le ajunge, ne mutăm în Piața Constituției.”

Protestul s-a desfășurat în condiții extreme. Mercurul din termometre a urcat astăzi, la București, până la 41 de grade Celsius, așa că protestatarii au căutat cu disperare fiecare loc cu puțină umbră din Parcul Izvor, din Capitală.”


Proteste spontane au avut loc în această dimineață la mai multe instituții bugetare. Angajații caselor de pensii din toată țara au întrerupt activitatea de la primele ore. Acțiuni similare s-au desfășurat la Administrația Națională „Apele Române”, în fața Ministerului Agriculturii și la direcțiile agricole județene.

Un nou protest spontan a avut loc și la Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene.

Potrivit sindicatelor, aproximativ 600.000 de bugetari vor rămâne fără sporuri în urma ordonanței de austeritate promovată de Executiv.

Sindicatele din Sănătate și Educație au ieșit în stradă, în intervalul 11:00 – 13:00, în Parcul Izvor, alături de alte federaţii sindicale din sistemul bugetar.

Profesorii sunt nemulţumiţi de creşterea normei didactice, limitarea plaților cu ora pentru activitatea de predare şi reducerea numărului de posturi de directori. În jur de 10% din pozițiile de conducere ar urma să dispară.

Cei peste 900 de directori de instituţii de învăţământ care ar putea rămâne fără funcţie din toamnă ar urma să revină la catedră, dacă Executivul va aproba modificarea pragului de elevi de la care o unitate şcolară are personalitate juridică. În prezent acest prag este de 300 de elevi şi ar urma să fie ridicat la 500.

Angajații din Casele de Pensii, din Administrația Națională Apele Române și din Ministerul Agriculturii protestează luni față de noul pachet fiscal anunțat recent de autorități.

Potrivit Blocului Național Sindical, la Casele de Pensii, protestele au început luni dimineața la ora 8:30.

De asemenea, în fața Ministerului Agriculturii protestează membrii Federației Naționale AgroStar, care reprezintă salariații din Ministerul Agriculturii și toate agențiile subordonate APIA, AFIR, ADS, Agenția Fitosanitară, Inspectoratele de semințe din țară și Direcțiile agricole din toată țara. Totodată, se analizează posibilitatea plecării într-un marș spre Palatul Parlamentului.

Și reprezentanți ai Sindicatului Mureșul din Apele Române au protestat în toate sistemele de gospodărire a apelor din țară.

Federația Națională Solidaritatea Socială a Muncii, care reprezintă angajații din Casele de Pensii, a protestat și vineri, ca reacție la măsurile de austeritate anunțate de premierul Ilie Bolojan, solicitând o analiză ”riguroasă și obiectivă” a activității instituțiilor publice, înainte de adoptarea oricăror măsuri cu impact asupra personalului.

La rândul lor, angajați ai Administrației Naționale ‘Apele Române’ din mai multe localități din țară au protestat, săptămâna trecută, ‘pentru siguranța veniturilor, a locurilor de muncă și pentru păstrarea a ce a mai rămas din domeniul în care muncesc zi de zi’.

Guvernul Bolojan își angajează luni răspunderea în Parlament pe primul pachet fiscal pentru reducerea deficitului. Documentul conține măsuri precum majorarea cotei standard de TVA de la 19 la 21% și a cotelor reduse de la 5% și 9% la 11%, creșterea accizelor, majorarea de la 10% la 16% a impozitului pe dividende și un impozit suplimentar pentru bănci. Proiectul prevede, de asemenea, creșterea taxării în domeniul jocurilor de noroc dar și plata contribuției sociale pentru pensiile mai mari de 3000 de lei, pentru suma care depășește acest plafon.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite