Proteste ale studenților în Capitală și în alte orașe, nemulțumiți de bugetul mai mic alocat educației și de măsurile de austeritate. Ministrul Educației a venit în mijlocul lor, în Piața Victoriei
Peste 200 de studenți au protestat sâmbătă seara în Piața Victoriei, nemulțumiți de bugetul mai mic al ministerului Educației și de măsurile de austeritate aprobate anul trecut. Un manifest pentru educație, care, potrivit tinerilor, nu este o prioritate națională de mai mulți ani. Și care are nevoie de un buget mai mare. Taxele au crescut, transportul nu mai e redus, iar multe burse nu se mai acordă. În mijlocul studenților a venit și noul ministru al Educației, Mihai Dimian, în prima sa apariție publică. Proteste au fost și în alte orașe din țară.
Studenții spun că în acest ritm, devine un lux să mai poți face o facultate.
Sergiu Covaci, președintele Alianței Naționale a Organizațiilor Studențești din România: “În primul rând, vorbim de transportul studenților, cel feroviar, studenții de la taxă nu mai pot beneficia de burse, sunt creșteri ale taxelor de școlarizare în toată țara și abandonul universitar va atinge cote mari.”
În Piața Victoriei a ajuns și ministrul Educației, abia instalat în funcție.
“Am experimentat aceste reduceri de burse ca rector. Am încercat să obțin proiecte pentru a compensa parțial aceste reduceri de burse. Am acordat 10% din veniturile proprii ale universității pentru a compensa parțial aceste pierderi. […] }mi doresc un buget mai mare acordat studenților. În același timp, îmi doresc o schimbare de mentalitate, iar măsurile pe care le-am implementat din venituri proprii au fost pentru a implica studenții în activități de voluntariat și activității extracuriculare, pentru mentorarea studenților de anul I, pentru reducerea abandonului universități, spre exemplu”, a declarat ministrul Educației, prezent în mijlocul studenților.
Acțiunea studenților este una intitulată Manifest pentru Educație și este replicată în mai multe orașe din țară, de exemplu la Galați, Timișoara, Cluj-Napoca, Târgu Mureș. Sunt nemulțumiți de bugetul Ministerului Educației pe anul 2026, care, din calculele de până acum, ar fi mai mic cu 3 miliarde de lei. Studenții insistă pe lângă guvernanți să aloce mai mulți bani pentru educație.

De asemenea, lista lor de nemulțumiri cuprinde în primul rând limitarea reducerii cu 90% la transportul feroviar, însă doar pe ruta de acasă și până în centrul universitar.
O altă supărare este legată de reducerea cu 50% a fondului de burse.
Alte nemulțumiri sunt legate de eliminarea posibilității studenților înmatriculați pe locuri cu taxa să beneficieze de burse și finanțarea burselor doar pe perioada activităților didactice, nu pe întreg alul calendaristic, așa cum erau acordate aceste burse în anii anteriori.
Recent, studenții au avut o întâlnire cu noul ministru al educației, Mihai Dimian, dar nu au plecat de acolo cu foarte multe promisiune, așa că sunt hotărâți să continue aceste acțiuni de protest și în perioada următoare.

