Proteste ale sindicatelor din învățământ în Piața Victoriei față de măsurile fiscal-bugetare
Sindicatele din învățământ au protestat în Piața Victoriei, nemulțumite de impactul măsurilor fiscal-bugetare adoptate de Guvern.
Profesorii reclamă în primul rând scăderea normei didactice și susțin că salariul unui debutant nu este echivalent cu salariul mediu pe economie, așa cum ar fi trebuit.
Sindicatele îl acuză pe ministrul Educației, Daniel David, că adâncește criza din sistemul de învățământ și îi cer demisia.
Reprezentanții cadrelor didactice avertizează că, dacă educația nu va fi scutită de măsurile de austeritate, profesorii sunt pregătiți să declanșeze greva generală.

