Guvernul s-a reunit, luni, în ședință, la Palatul Victoria, după ce sindicatele din învățământ au anunțat suspendarea grevei. Profesorii au pus însă condiția aprobării ordonanței de urgență în care au cerut să se regăsească două prevederi.
După trei săptămâni de grevă, negocieri în serie şi mitinguri cu zeci de mii de oameni în stradă, Guvernul a mărit salariile profesorilor așa cum au cerut. Creşterea este în medie de 25 la sută, plus garanţii ca în viitoarea lege a salarizării, grila din educație va avea ca reper venitul mediu pe economie, dar și prime pentru cariera didactică şi profesională. Astfel s-a închis cel mai mare protest al profesorilor de după Revoluţie.
Ultima săptămână din acest an şcolar începe sub semnul protestelor. Luni, la ora 10.00, sindicaliştii trebuie să anunțe dacă opresc greva. Cea mai recentă ofertă a Executivului aduce salarii mai mari cu 25% pentru angajații din învăţământ de la 1 iunie, anul acesta, prime anuale și o tranșă de 50% din creșterea pe noua grilă, de la începutul anului viitor.
Înscrierile la bacalaureat și la evaluarea națională au fost prelungite până pe 16 iunie, iar probele de competenţe la bacalaureat vor fi echivalate cu mediile din liceu. Sunt doar câteva dintre măsurile decise duminică de guvern, pentru a limita efectele celor 3 săptămâni de grevă generală din educație.
Școala nu ține pasul cu tehnologia, iar lecțiile testează doar capacitatea de memorare a elevilor. Sunt concluziile unui sondaj realizat de sindicatele din învățământ, care cer o nouă lege a educației. Alte probleme se referă la sistemele de predare învechite și la volumul mare de teme, care ajung să fie o sursă de stres pentru elevi.