Protest AUR, în Capitală. Jandarmii au găsit un cuțit și obiecte contondente la unii participanți. Călin Georgescu a susținut un discurs

1 March 2025, 11:14 (actualizat 1 March 2025, 21:28)

Miting amplu în capitală organizat de AUR! Este prima acțiune de susținere a lui Călin Georgescu organizată după ce acesta a fost pus sub urmărire penală, sub control judiciar, pentru șase infracțiuni. Manifestarea a durat aproape 8 ore și nu a fost lipsită de incidente. Protestatarii au încercat să forțeze gardurile de protecție și să între în guvern.

Protestul care a început dimineață în Piața Universității s-a mutat în Piața Victoriei. Au venit foarte mulți din Bucuresti, dar și din țară, cerând demisia guvernulu și reluarea turului 2.

În momentul în care Piața Victoriei s-a umplut au început să apară incidente. Mai mulți protestatari au vrut să forțeze intrarea spre guvern.

Alexandru Iacob, jandarmeria București: Un grup de manifestanți a forțat cordonul de jandarmi, cu scopul de a pătrunde pe carosabil. Jandarmii au intervenit prompt și au reușit să oprească această presiune asupra dispozitivului adoptat pentru siguranța tuturor participanților și a celorlalți cetățeni ai Capitalei.

Mitingul a fost organanizat de AUR. Liderul George Simion și-a chemat susținătorii pe toate căile de comunicare online și anunță promitea să fie cel mai mare miting cu 100.000 de persoane.

George Simion, preşedintele AUR şi organizatorul protestului: Avem două obiective: să revenim la democrație și să cerem demisia lui Ciolacu, nu avem încredere că alegerile vor fi libere cu un astfel de premier. Vreau să fac un apel către participanți să fie pașnici, să colaboreze cu autoritățile, să nu încerce să acuye aut sau jurnaliștii și ei își fac treaba.

Organizatorii au pregătit și o scenă în piață Victoriei, pe care au urcat Liderii AUR , POT și fostul candidat la președinție.

Călin Georgescu, fost candidat la alegerile prezidenţiale: Eu vreau doar să slujesc ţara şi pe fiecare cetăţean în parte, mi-am riscat liberatea, siguranţa familiei mele pentru asta, merită. Nu putem să fim liberi decât dacă suntem uniţi, sistemul a încercat din răutate să ne dezbine, dar asta ne-a unit şi mai mult.

Călin Georgescu a anunțat că deocamdată nu își va depune candidatura pentru alegerile din mai. El se află sub control judiciar pentru 60 de zile, pentru 6 capete de acuzare.

Nu au fost incidente majore, cu exepția unui cetățean polonez care a fost reiinut, în urmă cu 2-3 săptămâni, a fost depistat cu un cuțit asupra sa. Încălcarea controlului judiciar probabil se va transforma în arest preventiv.

De altfel, pe tot traseul s-au luat măsuri suplimentare de securitate.

ACTUALIZARE 17.15 O nouă informare a Jandarmeriei, privind unele momente tensionate din Piața Victoriei: ”Precizăm faptul că manifestanții au aruncat asupra forțelor de ordine cu sticle cu apă și lăzi din plastic, folosite pentru transportul produselor de panificație.

Subliniem faptul că, pe timpul acestor incidente, jandarmii nu au folosit forța sau mijloacele din dotare.

Totodată, în urma vizionării imaginilor operative, persoanele care au încălcat cadrul legal în vigoare vor fi identificate, urmând a fi aplicate măsuri legale împotriva acestora”.

ACTUALIZARE 17.00 Călin Georgescu a susţinut, sâmbătă, la protestul organizat de liderul partidului AUR, George Simon, că se doreşte blocarea candidaturii sale la alegeri prezidenţiale din luna mai.

“Nu putem să fim liberi decât dacă suntem uniţi. Sistemul a încercat, prin răutate, să ne dezbine, dar asta ne-a unit şi mai mult. Ceea ce uneşte Dumnezeu nu mai poate să dezbine nimeni, nici om, nici sistem (…). Să mergem pe drumul către libertate. Am promis că nu facem politică şi am făcut istorie. (…) Fără corupţie, fără securişti. Ciocoii vechi şi noi vor să îmi blocheze din nou candidatura. Eu vreau să fiu judecat de voi toţi, prin votul vostru liber. E dreptul vostru să decideţi pe cine alegeţi, nu altcineva. Vot liber”, a declarat Călin Georgescu, pe scena amplasată în Piaţa Victoriei.

El a adăugat că România trebuie să aibă prieteni “peste tot”.

“Eu nu am ales să candidez pentru mine, sunt aici împreună cu voi, eu nu contez, dar voi contaţi pentru România. (…) Copiii voştri vor fi mândri de voi, pentru că viitorul este al celor drepţi, nu al celor care stau în genunchi în faţa puterilor internaţionale străine. Niciodată România nu trebuie să stea în genunchi. Vrem o ţară demnă, prosperă, cu oameni demni, o ţară care să se aibă bine cu toată lumea, să aibă prieteni peste tot şi să împartă valorile care ne-au unit: pace, democraţie şi libertate”, a spus fostul candidat la alegerile prezidenţiale.

La protest au mai ţinut discursuri liderul AUR, George Simion, şi preşedintele partidului POT, Anamaria Gavrilă.

ACTUALIZARE 16.00 Un grup de manifestanți a forțat cordonul de jandarmi, cu scopul de a pătrunde pe carosabil.

Jandarmii au intervenit prompt și au reușit să oprească această presiune asupra dispozitivului adoptat pentru siguranța tuturor participanților și a celorlalți cetățeni ai Capitalei.

”Reiterăm apelul nostru către organizator și participanți de a respecta legea, de a coopera cu forțele de ordine şi de a manifesta responsabilitate, astfel încât protestul să se desfăşoare într-un climat de siguranță pentru toți cetățenii.

Totodată, recomandăm încă o dată tuturor persoanelor prezente în Piața Victoriei să se dezică de orice comportament ilegal și să indice jandarmilor prezenți orice persoană care instigă la violență și la alte încălcări ale legii”, transmite Jandarmeria, într-un comunicat.

ACTUALIZARE 13.45 Jandarmeria a anunțat că ”la adunarea publică a fost identificat un bărbat cu cetățeanie poloneză, care se afla sub control judiciar, având aplicată și măsura interzicerii de a participa la adunări publice.
Totodată, persoana avea aplicat în jurul taliei și un obiect vestimentar la capătul căruia se afla un obiect tăietor-înțepător.
Persoana a fost condusă la secția de poliție, pentru stabilirea situației de fapt și aplicării măsurilor legale care se impun”.

Cuțit găsit la un polonez, la prostestul AUR

ACTUALIZARE 13.30 Jandarmeria Capitalei a anunţat, sâmbătă, că a depistat mai multe persoane care participă la protestul din Piaţa Universităţii având asupra lor obiecte contondente din lemn sau aliaj metalic, folosite ca suport pentru steaguri.

Jandarmeria reaminteşte că o asemenea recuzită nu poate fi acceptată la adunări publice, din cauza riscurilor pe care le poate genera în cazul folosirii pentru acţiuni violente, adăugând că steagurile au rămas în posesia participanţilor, fără obiectele contondente anterior menţionate.

În acest context, sursa citată subliniază că măsurile preventive adoptate de jandarmi sunt legale şi oportune, având exclusiv scopul de a preveni introducerea în rândul manifestanţilor a unor obiecte/substanţe interzise sau periculoase ce pot fi folosite pentru acţiuni de tulburare a desfăşurării normale a adunării publice.

“Avem două obiective în protestul nostru de astăzi. Să revenim la democraţie, la cursul democratic, să susţinem alegerile libere, şi să protestăm împotriva Guvernului, este un protest antiguvernamental, să cerem demisia lui Marcel Ciolacu. Cu un asemenea premier nu avem încredere că alegerile vor fi libere”, a declarat George Simion, în faţa Teatrului Naţional din Bucureşti, în prezența membrilor și simpatizanților AUR.

Totodată, el şi-a exprimat neîncrederea în noul şef al AEP.

“Vedem cine este interimarul de la Autoritatea Electorală Permanentă, o persoană care este departe de a asigura echidistanţă şi transparenţă în procesul electoral”, a declarat Simion.

Toni Greblă, revocat de la șefia AEP: Nu mi se pare deloc normal

Comisiile juridice ale Camerei Deputaţilor şi Senatului se reunesc vineri dimineaţa pentru a întocmi un raport cu privire la revocarea din funcţie a preşedintelui Autorităţii Electorale Permanente, Toni Greblă.

Jandarmeria Capitalei a anunţat că vor fi măsuri sporite de securitate.

Pentru astăzi, un reprezentant al unui partid parlamentar şi-a asumat în cadrul Comisiei de avizare a adunărilor publice din Primăria Municipiului Bucureşti o adunare publică e protest, scopul declarat fiind: protestul împotriva deciziei Curţii Constituţionale privind anularea turul doi al alegerilor şi revenirea cursul democratic şi constituţional. De asemenea, în acelaşi context, o persoană publică ce a candidat la alegerile prezidenţiale în anul 2024 a făcut un îndemn pentru prezenţa unui număr mare de cetăţeni la această adunare publică. În acest context, având în vedere incidentele provocate de unii participanţi la ultimele manifestaţii, constând în forţarea şi provocarea cordoanelor de jandarmi, subliniem faptul că Jandarmeria Capitalei, împreună cu celelalte autorităţi, va lua măsuri sporite de securitate pentru prevenirea oricăror incidente în planul ordinii şi siguranţei publice“, a declarat Alexandru Iacob, purtătorul de cuvânt al Jandarmeriei Capitalei.

Potrivit acestuia, aproximativ 20 de persoane fac obiectul unor sesizări penale, în urma ultimelor proteste din Bucureşti.

“În contextul incidentelor de la ultimele manifestaţii publice, Jandarmeria Capitalei a identificat 47 de persoane, dintre care 19 persoane fapt obiectul unor sesizări penale, sub aspectul săvârşirii faptelor de ultraj, deţinere de substanţe interzise, instigare publică, tulburarea ordinii şi liniştii publice, lovire sau alte violenţe, port sau folosire fără drept de obiecte periculoase, distrugere şi deţinere de materiale pirotehnice, două persoane aflându-se în stare de arest preventiv şi o persoană sub control judiciar”, a mai transmis purtătorul de cuvânt.

Potrivit lui, 34 de persoane au fost sancţionate cu amenzi în valoare totală de 75.000 de lei.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite