Protest la Penitenciarul Poarta Albă față de ordonanța ”Trenuleț”
Zeci de polițiști au protestat, în această dimineață, în fața penitenciarului Poarta Albă din Constanța nemulţumiţi de prevederile Ordonanței „Trenuleț”, care le scade veniturile prin neplata zilelor libere și a sărbătorilor legale.
Li s-au alăturat și colegi de la Inspectoratul de Poliție Constanța, care au aceleași nemulțumiri. Polițiștii nu vor să mai facă ore suplimentare pentru asigurarea pazei deținuților.
În semn de protest, luna aceasta, ei nu au mai însoțit deținuții la muncă, iar deplasările la instanțe au fost limitate, aşa că multe ședințe cu deținuții au fost în sistem online.
În prezent, la penitenciarul Poartă Albă sunt aproximativ 900 de deținuți și aproape 460 de angajați, deși necesarul ar fi de peste 600 de lucrători. Proteste similare au fost și la Iași, Aiud, Codlea, Deva sau Târgu Jiu.

