Protest în Piața Victoriei din Capitală, faţă de blocarea reformei pensiilor speciale

21 November 2025, 20:27 (actualizat 21 November 2025, 20:28)

Dezbaterea pe tema pensiilor magistraților ține prima pagină de săptămâni întregi. În Piața Victoriei se strigă în această seară “Pensie la bătrânețe, nu la tinerețe”, “Banii vă orbesc, corupții umblă liberi dar pensiile vă cresc”. Este un protest organizat de 3 ONG-uri la care au răspuns câteva sute de persoane. Adelin Petrișor are detalii.

Oamenii sunt nemulțumiți de existența acestor pensii speciale. Cei care au venit la protest cer desființarea acestor pensii.

Cei cu care am vorbit sunt de părere că fiecare dintre noi ar trebui să câștige o pensie în funcție de contribuție.

Oamenii spun că o pensie în România este de 2.500-2.700 de lei, iar pensia medie a magistraților este de 10 ori mai mare.

Protestul a început în jurul orei 18.00 și sunt la ora 20.00 câteva sute de oameni.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite