Protest în Albania pentru înlăturarea premierului Edi Rama. Oamenii cer instalarea unui guvern interimar, care să conducă țara către alegeri anticipate

18 April 2026, 10:55 (actualizat 18 April 2026, 20:25)

Albanezii au ieșit, din nou, pe străzile din Tirana pentru a cere înlăturarea premierului Edi Rama.
Este a șaptea demonstraţie anti-guvernamentală organizată de opoziţia din Albania. Oamenii cer instalarea unui guvern interimar, care să conducă țara către alegeri anticipate.

Guvernul lui Rama a fost criticat din cauza acuzațiilor de corupție care o implică pe viceprim-ministrul Belinda Balluku. Ea a fost suspendată, însă Parlamentul nu a votat ridicarea imunității sale, fără de care urmărirea penală nu poate fi începută.

Ea este şi ministru al energiei şi infrastructurii şi e acuzată că a intervenit în favoarea anumitor companii în procedurile de achiziții publice pentru proiecte de construcții.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite