Protest AUR în sala de grup a PSD împotriva comasării alegerilor
George Simion, alături de parlamentarii AUR, au protestat în sala de grup a PSD împotriva intenției guvernului condus de premierul Marcel Ciolacu de a comasa alegerile europarlamentare cu cele locale.
AUR i-a acuzat pe reprezentanții PSD că prin comasarea alegerilor își propun să încalce dreptul românilor de a vota liber și reprezintă o încercare de a-și salva funcțiile.
Totodată, parlamentarii AUR au afișat pancarte pe care scriau “PSD și PNL pun democrația în pericol”, “Marcel pentru noi e un pui de dictator” sau “Pas cu pas PSD și PNL reinstaurează dictatura”.
Potrivit reprezentanților AUR, comasarea este singura salvare a PSD și PNL pentru a scăpa de furia românilor, iar Ciolacu și PSD reprezintă un pericol pentru democraţie.
Nicolae Ciucă: “Orice demers va fi constituţional şi în folosul democraţiei”
Parlamentarii AUR au protestat și în faţa sălii grupului parlamentar al PNL de la Camera Deputaţilor, înainte de şedinţa conducerii liberalilor, exprimându-şi nemulţumirea faţă de ideea comasării alegerilor locale cu cele europarlamentare.
“Numai faptul că discută despre încălcarea Constituţiei este grav. (…) Aşteptăm să discutăm cu cineva de la liberali. O să le facem o invitaţie şi o să le atragem atenţia că, dacă nu ei, nu liberalii, au iniţiat şi au venit cu această idee, înseamnă că au fost atraşi într-o cursă”, a afirmat liderul AUR, George Simion.
Când a venit preşedintele PNL, Nicolae Ciucă, Simion l-a întrebat cine a avut ideea comasării şi a cerut asigurări că nu se va încălca Constituţia.
„Orice demers va fi constituţional şi în folosul democraţiei”, a răspuns Ciucă.
Simion s-a declarat mulţumit de răspunsul liderului PNL.
„Mi-a plăcut răspunsul preşedintelui PNL, sper ca şi la PSD să se găsească decenţă. Sunt mulţumit de răspunsurile domnului Ciucă, nu-şi asumă încălcarea Constituţiei şi nu-şi asumă paternitatea acestei idei. Înseamnă că vine de la domnul Ciolacu care are tendinţe dictatoriale”, a adăugat liderul AUR, care a plecat, apoi, împreună cu parlamentarii partidului.
Biroul Politic Naţional al PNL s-a reunit miercuri. Începând cu ora 16,00, este programată şedinţa grupurilor reunite ale Partidului Naţional Liberal.
Membrii coaliției de guvernare au pe masă două variante
Calendarul alegerilor din acest an este pe masa coaliției de la guvernare. Liderii PNL și PSD au avut o ședință comună luni după-amiază. Discuțiile au vizat inclusiv o eventuală comasare a unora dintre scrutinele programate în perioada următoare.
Membrii coaliției de guvernare au pe masă două variante care sunt legate de comasarea alegerilor: una dintre ele este legată de comasarea legerilor locale cu primul tur al alegerilor prezidențiale, iar cealaltă variantă vizează comasarea alegerilor europarlamentare cu alegerile locale.
Ambele variante au fost propuse de Partidul Național Liberal și s-a tot discutat despre ele în ultimele zile însă dacă este să ne referim la cea de-a doua variantă este imposibil să se mai realizeze, având în vedere că nu mai este timp pentru modificarea legislației, care a stabilit că este nevoie de cel puțin șase luni, înainte de alegeri, pentru o altă modificare a legii.
O decizie privind o eventuală comasare va fi luată după ce va avea loc o consultare cu membrii celor două mari partide, dar și o ședință la fiecare partid, iar mai apoi se va lua o decizie finală, au anunțat liderii coaliției.

