Protest al transportatorilor germani la Poarta Brandenburg. Taxa pe drum s-a majorat și se va mări și cea de mediu

19 ianuarie 2024, 23:53

În Germania, transportatorii au blocat capitala, în semn de protest față de taxele pe care trebuie să le plătească. Firmele de curierat și camionagiii sunt nemulțumiți că s-au scumpit rovignetele, iar taxa de mediu practic s-a dublat. În plus, guvernul de la Berlin a amânat sprijinul pe care urma să-l acorde transportatorilor ca să își modernizeze flotele cu vehicule electrice.

Sute de camioane au venit încă de la primele ore ale dimineții la Poarta Brandenburg, locul unde au protestat și colegii lor din agricultură.

Transportatorii spun că sunt pur și simplu sufocați de taxe, unele dintre acestea fiind deja plătite indirect.

În toamna anului trecut, Bundestagul a hotărât să mărească taxele pentru camioane, iar acum ar trebui să plătească 200 de euro pe tona de dioxid de carbon.

Transportatorii spun că, dacă planurile guvernului federal vor fi puse în practică, majoritatea companiilor mici vor fi nevoite să închidă, iar ceilalți să-și diminueze activitatea.

În plus, nici vehiculele electrice, a căror achiziționare ar fi trebuit să fie sprijinită de guvern, nu par să fie soluția.

Transportatorii mai spun că, în ultimul an, taxele impuse de guvern le-a consumat până la 80 la sută din bugete.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite