Protest al părinților și elevilor din Sf. Gheorghe, revoltați că reabilitarea unui liceu este blocată de 5 ani
Situație fără ieşire la Colegiul Naţional „Mihai Viteazul” din Sfântu Gheorghe. Sute de elevi și profesori merg la cursuri în diverse clădiri din oraș, cei mai mulți din 2020, de când au început lucrările de reabilitare. Șantierul e blocat pentru că primăria şi unul dintre constructori se judecă în instanță de doi ani. Revoltați, părinții s-au alăturat copiilor și au mers la primărie să protesteze.
Două clădiri ale Colegiului Naţional „Mihai Viteazul” intrau în 2020 în reparații, planificate să fie gata în 6 luni. Au trecut 5 ani de atunci.
Au apărut neînțelegeri între primărie și firma de construcții, care a refuzat să părăsească şantierul după rezilierea contractului. Disputa a ajuns în instanţă.
Firma de construcții transmite că municipalitatea a emis târziu unele avize și nu a achitat o parte din lucrări, deși faza de execuție este avansată.
Pentru corpul principal al colegiului, licitația a fost câștigată de altă firmă.
28 de clase și conducerea școlii funcționează într-o clădire veche.
Cum primarul și viceprimarul nu erau în sediu, protestatarii au fost invitați la discuții cu city managerul, dar au refuzat.
Mulți elevi s-au transferat la alte școli. Iar o treime din cei 1000 de elevi sunt nevoiți să învețe la alte unități, la un km sau mai mult de liceul lor.
Soluţia de compromis găsită de Primărie este construirea unei şcoli modulare, cu 16 containere, pe terenul de sport al liceului, până la începerea noului an școlar.

