Protest al fermierilor în fața Parlamentului European. La manifetație au participat şi agricultori români
Fermierii europeni au protestat în faţa clădirii Parlamentului European din Strasbourg. Manifestanţii le-au cerut europarlamentarilor să reflecteze asupra bugetului noii politici agricole comune care trebuie să mențină la același nivel subvențiile acordate fermierilor din Uniunea Europeană. La protest au participat şi agricultori români.
Agricultori din numeroase ţări ale Uniunii Europene, din care s-au remarcat grupurile din Germania, Franţa, România, Italia sau Spania, au venit în număr de câteva sute în faţa sediului PE de la Strasbourg inclusiv cu câteva tractoare şi utilaje, şi au înfruntat ploaia timp de câteva ore pentru a-şi striga nemulţumirile.
Acestea sunt îndreptate în principal împotriva viitorului cadru financiar multianual (CFM) al UE pentru perioada 2028-2034, care încearcă să schimbe modul de alocare a banilor din Politica Agricolă Comună şi Politica de Coeziune, dar şi împotriva acordurilor comerciale, cum este cel cu blocul sud-american MERCOSUR.
“Noi am avut o poziţie clară încă de la începutul acestui demers, la această propunere de cadru financiar multianual. Am respins întru totul propunerile Comisiei. Politica Agricolă Comună, care este cea mai veche politică a Uniunii Europene, va fi schimbată drastic, este ceva cu totul şi cu totul diferit faţă de ceea ce cunoaştem până acum. Nu putem să implementăm cadrul financiar multianual cu forţa”, a declarat Ionel Alion, preşedintele Federaţiei Naţionale Pro Agro.
El susţine că propunerea CE duce la decapitalizare. “Dacă va rămâne în forma actuală sau o formă revizuită, dar pe aceeaşi structură, riscul foarte mare este ca Uniunea Europeană, din cel mai mare procesator de alimente, din cel mai mare producător de alimente, din cel mai mare exportator de alimente, să devină insignifiantă pe piaţa mondială”, a adăugat el.
“Trebuie să avem în vedere şi o chestiune socială a fermelor. Toate aceste persoane care sunt azi angrenate în producţia de hrană în Uniunea Europeană au familii şi tradiţie, educaţie pentru a face lucrul acesta. Trebuie să ne gândim că vom industrializa atât de mult această producţie de hrană în Uniunea Europeană de aşa manieră încât nu vom mai avea cele mai înalte standarde de calitate. Sau poate că se vrea renunţarea la ele în Uniunea Europeană, poate că se vrea aducerea de materie primă din MERCOSUR şi a nu se mai cumpăra sau produce în interior”, a afirmat Alion.
El şi ceilalţi agricultori români vor ca bugetul PAC să fie lăsat distinct în viitorul CFM.
“Atât noi, cât şi colegii noştri fermieri europeni milităm să rămânem pe o politică distinctă, unde ştim că avem un buget distinct, aşa funcţionează azi, aşa funcţionează Politica Agricolă Comună încă de la înfiinţare. Azi se vrea a fi schimbată total. Va fi în oglindă forma de la PNRR şi pe această propunere, şi atunci, dacă statul membru nu îndeplineşte anumite chestiuni impuse pe anumite sectoare, se redistribuie bugetul şi riscul foarte mare este să nu mai avem predictibilitate în business-urile noastre”, a avertizat el.

