Protest al angajaţilor DGASPC Mureş, în urma amenzilor date, după ce au fost găsite nereguli în centrele pentru copii cu dizabilități
Centrele pentru copii cu dizabilități din Mureș sunt supraaglomerate, au spații învechite, deficiențe legate de medicație și trebuie urgent reorganizate. Asta presupune și mutarea copiilor din cele 4 centre. Este concluzia Autorității Naționale pentru Protecția Drepturilor Copilului, după ce ONG-urile au găsit mari nereguli, iar Direcția din Mureș a fost amendată cu sume record de mai multe instituții. Cu toate acestea, zeci de angajați se opun măsurilor și spun că au grijă de copii, în pofida condițiilor grele. Atenție, urmează imagini cu impact emoțional!
Rareş Petru Achiriloaie, preşedinte, ANPDC: Aceste centre trebuie să aibă un plan de urgență pentru închidere și beneficiarii dacă se decide acest lucru trebuie mutați fie în alte centre din județ, fie la asistenți maternali, fie externalizați în alte centre din județ.
Dar angajați ai Direcției Mureș nu sunt de acord cu acest plan, pe motiv că personalul care are în grijă acești copii își face treaba, deși nu sunt condiții ideale.
Gligor Erzsebet, angajat al centrului pentru copii Trebely: Lucrăm în 12 ore de la 7 la 7. Optsprezece copii avem, optsprezece trebuie să-i alimentăm, noi, suntem două persoane, nu suntem Dumnezeu, suntem oameni și noi. Cred că după 40 de ani nu merit ca unii oameni să îmi scrie acolo în comentarii, criminalii și chestii din acestea.
Florin Puiu, preşedinte, Federaţia Columna: Colegii noștri au fost atacați pe nedrept, acuzați că nu îngrijesc copiii. Copiii au condiții decente, sunt bine îngirjiți, starea medicală este una bună, corspunzătoare, sunt corect îngrijiți, nu au existat semnale de malnutriție, toxiinfecție alimentară.
După toate dezvăluirile făcute, sunt și părinți care spun că nu au nemulțumiri.
Copila mea a fost mâncată, spălată, îngrijită. E bolnavă, în starea în care e, ce pot să fac, nu sunt Dumnezeu să o vindece. E de 19 ani acolo, de când s-a născut.
Copiii din aceste centre vor fi mutați în alte spații, la asistenți maternali sau înapoi, în familiile lor.
Protecția Copilului Mureș spune că procesul verbal cu măsuri și sancțiuni nu e finalizat, dar are planuri de urgență.
Doru Constantin, purtător de cuvânt, DGASPC Mureş: În ipoteza în care aceștia se vor închide, repet în ipoteza, aceștia vor fi relocați la asistenți maternali și alte servicii sociale ale noastre.
Pentru că nu avea licențe de funcționare, Direcţia de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Mureş a fost amendată cu o sumă record, de 320 de mii de lei, de inspectorii Agenţiei Judeţene de Plăţi şi Integrare Socială. A primit și o amendă de la Ministerul Sănătății, de 32 de mii de lei, și una de 1.000 de lei de la Protecția Consumatorului, pentru ceea ce s-a găsit în bucătării și spălătorii.
Iar DIICOT face cercetări pentru trafic de minori, abuz în serviciu, rele tratamente aplicate minorilor și constituirea unui grup infracțional organizat.
Vă reamintim, la numărul de urgenţă 119 se pot semnala cazurile de abuz, exploatare sau neglijare a copiilor.

