Autoritățile locale infirmă neregulile grave semnalate de două ONG-uri la centre de copii din Mureș
Copiii din centrele pentru minori cu dizabilități din Mureș unde au fost semnalate nereguli grave sunt în siguranţă. Asta a declarat președintele Consililului Județean. Deocamdată, verificările făcute de autorități nu au arătat că sunt nereguli, iar sănătatea, integritatea corporală sau viaţa copiilor nu e în pericol. Neregulile au fost semnalate de Consiliul de Monitorizare şi Centrul de Resurse Juridice care a făcut un control inopinat sâmbătă și a dezvăluit că minorii sunt internați în adăposturi ilegale, în condițîi insalubre și unde primesc medicamente expirate. Vă avertizăm, urmează imagini şi informaţîi cu puternic impact emoţional!
Corpul de Control al Autorității Naționale pentru Protecția Copilului face verificări în cele 4 centre unde sunt internați 63 de copii, toți cu dizabilități severe. Până acum, concluzia autorităților locale e că beneficiarii sunt îngrijiți corespunzător.
Reprezentanții Centrului pentru Resurse Juridice au spus că cei internați în centre sunt privați de condiții de îngrijire, tratament și alimentație corespunzătoare stării lor. Și că nu există nici asistenți maternali profesioniști.
Iar fotografiile surprinse în încăperile căminelor sunt șocante. Unele camere erau închise uneori cu zăvorul pentru că nu există personal care să îi supravegheze pe cei mici.
Autoritățile recunosc că centrele sunt supraglomerate pentru că sunt multe cereri și prea puțini asistenți maternali. Vor să facă mai multe case de tip familial pentru cei care au nevoie. Și nu exclud nici mici deficiențe pentru că e cel mai mare centru de asistență socială din țară în care sunt aproape 3000 de cazuri și sunt peste 1500 de angajați.
În centre au fost găsite și medicamente expirate. Reprezentanții Protecției Copilului spun că dezvăluirile făcute nu sunt reale și că acele fotografii care au apărut sâmbăta în presă nu sunt recente.
Reprezentanții Centrului pentru Resurse Juridice ar fi găsit și mâncare necorespunzătoare.
Mai multe anchete sunt desfășurare. Inclusiv poliția face cercetări pentru rele tratamente aplicate minorului.
Vă reamintim că la numărul unic 119 puteţi semnala cazurile de abuz, neglijare, exploatare și orice altă formă de violență asupra copiilor.

