Proiecție de Oscar la București. Regizoarea de origine română Natalie Musteață, interviu pentru TVR
Regizoarea de origine română Natalie Musteață, câștigătoarea Premiului Oscar pentru scurtmetraj, a sosit în România! Alături de soțul american și de fiica lor, Natalie Musteață a salutat publicul român la proiecția în premieră a filmului său „Two People Exchanging Saliva”. Cineasta a acordat un interviu pentru Televiziunea Română.
O lume în care sărutul este interzis, iar violenţa devine monedă de schimb. Așa arată universul distopic creat de regizoarea de origine română în filmul care a cucerit juriul Premiilor Academiei Americane. Scurtmetrajul a fost proiectat în premieră la Cinema Elvira Popescu din Capitală, în cadrul festivalului organizat de laureatul Palme d’Or Cristian Mungiu.
Regizoarea Natalie Musteață s-a întâlnit pentru prima dată cu publicul român după Oscar, la deschiderea de gală a Festivalului de Film Independent American.
Născută în Statele Unite, Natalie Musteață provine dintr-o familie de disidenţi, plecată din România înainte de Revoluţie.
Curajul mamei, refugiată politic, astăzi curator la Muzeul de Artă Modernă din New York, a inspirat-o pe regizoarea Natalie Musteață să lupte pentru a avea o voce în lume artistică americana. Amintirile mamei despre dictatură au fost sursă de inspirație pentru scurtmetrajul de Oscar.
Revenirea în România după mai bine de zece ani înseamnă nu doar o întâlnire cu publicul cinefil, ci și o vizită la bunici.
Festivalul de Film Independent American se desfășoară până în 11 iunie și prezintă o selecție impresionantă de filme premiate. Pe lângă Natalie Musteață, o altă voce feminină puternică se va întâlni cu publicul din România – regizoarea australiană Kitty Green.

