O ieşire la cinema tinde să devină o amintire. Sunt tot mai puține săli în România

27 May 2026, 22:08 (actualizat 27 May 2026, 22:26)

Regizori mari, dar cinematografe puţine și cinefili care preferă să vadă filmele acasă, pe platformele online. E realitatea oraşelor româneşti, în care o ieşire la cinema tinde să devină o amintire. România are, însă, două mari festivaluri de film care cresc de la an la an, adună vedete internaţionale şi proiecţii de excepţie. Un reportaj despre această lume a contrastelor, în care excelenţa scoate din uitare, din când în când, arta cinematografică.

După fiecare trofeu câștigat, România își omagiază artiștii. Dincolo de strălucirea marilor scene stă însă realitatea unei țări cu prea puține săli de cinema.

La Orăștie sau Hunedoara acestea s-au închis cu ani în urmă.

Sibiul se mândrește de 33 de ani cu un festival de film documentar de renume internațional. Însă și acolo sălile de cinema s-au închis rând pe rând.

Fondatorul Festivalului Internațional de Film Documentar Astra din Sibiu își amintește cât de complicat a fost să pornească proiectul.

Clujenii sunt printre cei norocoși, cu trei săli de cinematograf și un festivalul internațional de film. Acolo e și una dintre cele mai mari săli de proiecție din țară: cinematograful Florin Piersic.

În Timișoara, patru cinematografe de stat din perioada comunistă au fost complet reabilitate și sunt pe deplin funcționale, iar al cincilea este în etapa de reabilitare.

Niciuna dintre sălile din Timișoara nu e potrivită pentru premiera unui film recunoscut la nivel internațional.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite