Proiect: Amenzile neplătite se majorează după 90 de zile. Cum vrea Guvernul să facă reduceri în administrația locală și centrală

14 January 2026, 19:11 (actualizat 14 January 2026, 19:16)

Amenzile neplătite devin mult mai costisitoare. Dacă nu sunt achitate la timp se majorează, iar șoferii riscă să nu mai poată circula pe drumurile publice dacă nu le plătesc. Această prevedere este cuprinsă în noul proiect pentru care Executivul vrea să își asume răspunderea în Parlament. Mai vizează reducerea cheltuielilor cu personalul în administrație, dar și imposibilitatea de a-ți cumpăra proprietăți dacă ai datorii la stat.

Guvernul a pus la punct o serie de măsuri prin care spera ca doar anul acesta să facă economii de peste 3,3 miliarde de lei. Astfel, vor fi reduse cu 10 la sută cheltuielile în administrația centrală, dar fără să fie afectate salariile de bază, ci prin tăieri de sporuri, reorganizări și alte metode decise pentru fiecare instituție în parte. Va fi redus și numărul de posturi din aparatele ministeriale și ale aleșilor locali, dar și din prefecturi. Premierul, de exemplu, rămâne cu un cabinet de lucru înjumătățit, iar primarul Bucureștiului, cu 4 posturi în loc de 6.

Ilie Bolojan, prim-ministrul României: În domeniul Educației, acolo unde s-a făcut deja acest efort, nu se mai justifică o altă reducere. La Senat, unde s-a făcut o reducere de personal anul trecut, nu se mai justifică. Mă gândesc că este pregătită reorganizarea Cancelariei, de exemplu, a ANPC.

Impozitele pentru construcții fără autorizație se vor dubla, iar șoferii nu vor mai putea circula dacă nu și-au plătit amenzile în termen de 90 de zile. Dacă aveți amenzi și nu le-ați plătit la termen, le veți achita majorate, în funcție de cât de mult întârziați. Se introduc și criterii clare pentru numărul de polițiști locali care pot fi angajați într-o localitate.

Ilie Bolojan, prim-ministrul României: Banii care se încasează din creșterea taxelor pe proprietate să se ducă pe investiții la autoritățile locale, nu pe salarizarea unor persoane, acolo unde personalul e supradimensionat.

Unii analiști sunt însă sceptici că tăierile vor da rezultate.

Alexandru Bodislav, profesor de economie: Va deveni o aberație în momentul în care scopul tău primordial de șase luni este să tai. Adică e ok să faci asta la început, dar dacă vei continua acest mecanism, psihologic ți se va întoarce, iar financiar și mai și. Psihologic – pentru că oamenii vor da din ce în ce mai puțin, chiar dacă sunt puși pe bune sau sunt sinecuri. Economic – banii pe care ei nu îi mai iau nu se mai întorc în economie ca bunuri și servicii, taxe mai puțin colectate.

Potrivit premierului, aceste măsuri trebuie adoptate înainte de legea bugetului, planificată pentru luna februarie. Guvernul intenționează să își angajeze răspunderea în parlament pe acest pachet. Este cea mai rapidă soluție de legiferare, doar că acum parlamentarii sunt în vacanță și trebuie convocată o sesiune specială. Prim-ministrul și-ar dori ca acest lucru să se întâmple chiar săptămâna viitoare.

Bolojan: România cheltuie anual cu 25% mai mult decât își permite. Plătim dobânzi de 12 miliarde de euro în fiecare an

Ilie Bolojan a vorbit în exclusivitate la TVR 1 despre pachetul 3 de măsuri și reducerile de cheltuieli în administrație. Premierul a afirmat că România are nevoie de mai mulți oameni care lucrează în economia reală. Șeful Guvernului a fost invitatul Ramonei Avramescu, într-o ediție specială transmisă la TVR 1, TVR Moldova și TVR Internațional.
Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite