Ilie Bolojan, la TVR 1: Trebuie făcută o reașezare a impozitelor în București. Primăria generală e decapitalizată
Primăria Generală e decapitalizată, după disputele dintre Primăria Capitalei și primăriile de sector, a remarcat, la TVR1, într-o Ediție Specială, premierul României, Ilie Bolojan.
Ilie Bolojan, prim ministru: Bucureștiul este o altă situație specială, care diferă în totalitate de celelalte localități din România (…) Bucureștiul este într-o situație diferită. Pentru că este Primăria Generală cu un anumit pachet de responsabilități și primăriile de sector cu alte responsabilități. Având o vechime în administrație, am urmărit ce s-a întâmplat în acești 20-30 de ani. Și întotdeauna a fost o dispută între Primăria Generală și primăriile de sector. Atunci când primarul general era mai puternic, era într-o relație bună cu guvernarea, cu majoritatea. Cotele care se distribuiau din impozitele pe venit, colectate de la toți cetățenii care lucrează în București primăriei generale, erau mai mari. Atunci când primarii de sector erau mai puternici, cum au fost în ultimii ani, atunci cotele mai mari rămâneau la primăriile de sector. Astăzi s-a ajuns într-o situație în care, în ultimii ani, din păcate, practic de 10 ani de zile, Primăria Generală este decapitalizată. În momentul în care ai doar 40% din sumele care se colectează din acest impozit care vin la primăria generală și nu 50%, de exemplu, cum a fost acum câțiva ani de zile, gândiți-vă că asta înseamnă, cam un punct procentual, înseamnă 100 de milioane. Deci 10 puncte procentuale înseamnă 1 miliard și peste 1 miliard de lei reprezintă doar datoria care are STB-ul către Ministerul de Finanțe. Știu asta pentru că au avut o eșalonare și așa mai departe.
Ilie Bolojan: Trebuie făcută o reașezare a impozitelor în București
Premierul Ilie Bolojan a explicat: Trebuie făcută o reașezare a impozitelor în București. Și faptul că actualul președinte al României, domnul Nicușor Dan, fostul primar, a făcut acel referendum, a fost o formulă de a răspunde printr-un vot popular unei necesități de subfinanțare. Va fi dificil să găsim o formulă magică care să mulțumescă pe toată lumea în formula de buget de anul acesta, nu este foarte ușor, pentru că sumele pe care le-am transferat până acum nu le mai putem transfera către autoritățile locale. Deci va fi o scădere de sume care se va transfera către autoritățile locale. Vom decide cum vom face acest lucru, ceea ce inevitabil va crea nemulțumiri transpolitice, pentru că să știți că un primar PNL, PSD, USR, UDMR are aceleași probleme și aceleași nemulțumiri și aici nu mai acționează strict după un calapod politic, ci pur și simplu își analizează problemele care țin de localitate. Și eu am fost primar foarte mulți ani și știu despre ce este vorba. Deci trebuie să procedăm cât mai corect posibil. În condițiile date, în așa fel încât, pe de-o parte, să echilibrăm lucrurile în București și să respectăm, deci, voința bucureștenilor, în așa fel încât primăria generală să nu fie, practic, o entitate falimentară, că ăsta este adevărul, fără o echilibrare a bugetelor, și ei trebuie să vină cu niște abordări proactive, în așa fel încât să facă economiile pe care le pot face și de asemenea să venim cu niște formule pentru ca administrația anul acesta să funcționeze mai bine în general în România, în interesul cetățenilor noștri și să creăm condiții de dezvoltare.
Ediția Specială de la TVR 1, cu premierul Ilie Bolojan, invitat al jurnalistei TVR Ramona Avramescu, poate fi urmărită în secțiunea video de mai jos:
Ediția a fost interpretată în Limba Semnelor Române (LSR).

