Programa de clasa a IX-a pentru Limba și literatura română a împărţit profesorii în două tabere

11 December 2025, 20:39

Academia Română critică dur programa de clasa a IX-a pentru Limba și literatura română. Cercetători ai acestei instituții, dar și mulți profesori consideră că programa propusă îi va face pe elevi să deteste lectura. Și cer schimbări radicale.

Programa de clasa a IX-a la Limba şi literatura română a ajuns în dezbaterea Academiei Române după ce peste 200 de profesori au semnat un memoriu în care contestă proiectul. 

Varujan Vosganian, preşedinte Uniunea Scriitorilor din România: Ar trebui oprită această programă şi readusă împreună cu celelalte trei. Pentru că a aduce numai programa de clasa a IX-a e ca o cruciadă a copiilor fără să existe şi celelalte componente.

Noua programă a împărţit profesorii din preuniversitar şi universitar în două tabere.

Răzvan Voncu, critic şi istoric literar: Salut revenirea la criteriul istoric de înfăţişare a literaturii. Am analizat acest proiect de programă şi mi se pare soluţia potrivită.

Liviu Papadima, profesor universitar, Facultatea de Litere, Universitatea din Bucureşti: Ţin să atrag atenţia, analfabetismul funcţional nu se referă la conţinuturi, se referă la competenţe şi anume competenţa înţelegerii de text şi acolo avem mari probleme în România.

Ioan Aurel Pop, preşedinte Academia Română: Îmi spune lumea, domnule profesor, degeaba faceţi apologia „Amintirilor din copilărie”, Creangă e depăşit. Păi toţi sunt depăşiţi, că au trăit în altă epocă. Opinia mea este că nu putem sări peste aceste lucruri şi nu putem face optzeciştii la literatură în nu ştiu ce clasă şi pe urmă să revin la cronicari.

Lingvistul Alexandru Nicolae, care a lucrat la redactarea acestei programe, nu înţelege de ce documentul e criticat.

Alexandru Nicolae, lingvist, membru în grupul de lucru: A reduce conţinutul acelui document în 11 pagini la un tabel de conţinuturi şi din acel tabel de conţinuturi de la a face din cronicari oameni de paie, da, că ăsta a fost mesajul, în clasa a IX-a, o să facem numai cronicari este, îmi pare rău să o spun şi o formă de manipulare publică. (De ce a fost nevoie de acel act de confidenţialitate, să-l semneze cei din grupul de lucru?) Nu ştiu.

Daniel David, ministrul Educaţiei şi Cercetării: Voi avea o întâlnire cu membrii comisiei, probabil că la începutul săptămânii viitoare, să văd ce din aceste comentarii, feedback-uri, sugestii, contează pentru ei, cum răspund celor care au ridicat o serie de probleme şi, în funcţie de asta, greutatea va cădea pe ministru și minister, dar lucrurile trebuie făcute. Nu ne mai putem permite să mai amânăm. Din 2021 ar fi trebuit să intrăm în această logică curriculară. Cât să mai amânăm? Mai ales că ne uităm şi vedem că şcoala noastră nu funcţionează cum ar trebui să funcţioneze.

Noua programă la Limba şi literatura română, propusă pentru clasa a IX-a, respinsă recent de Consiliul Elevilor, este în consultare publică. Dacă va fi aprobată, va intra în vigoare de anul viitor.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite