Producătorii și importatorii de automobile cer autorităților să corecteze modul în care se calculează impozitul auto

22 January 2026, 21:26

Producătorii și importatorii de automobile cer autorităților să corecteze modul în care se calculează impozitul auto în acest an. Și au lansat chiar o petiție publică. Ei susțin că au descoperit numeroase anomalii generate de actualul sistem de taxare.

Reprezentanții producătorilor și importatorilor de autovehicule consideră că formula prin care s-au calculat impozitele auto în acest an igonoră complet factori precum emisiile de CO2, tehnologiile verzi și anul de fabricație. Și ține cont doar de capacitatea cilindrică și norma euro.

Dragoș Porojnicu, jurnalist TVR: Una dintre anomalii constă în faptul că pentru o mașină Euro 6 din 2014 se plătește același impozit ca pentru o mașină produsă în 2025, de aceeași capacitate cilindrică.

Și asta pentru că normele Euro acoperă intervale de peste 10 ani. Altfel spus, noua formulă de calcul conduce la situații inechitabile, prin aceea că mașinile noi, moderne, cu emisii reduse, ajung să fie taxate mai scump decât cele vechi, poluante și mai puțin sigure. Iar lista neregulilor nu se încheie aici.

Bogdan Alecu, jurnalist auto: În cazul mașinilor electrice, spre exemplu, dacă până anul trecut nu plăteam deloc, în prezent există un impozit standard de 40 de lei. Pe de altă parte, va plăti 40 de lei și cel care are o mașină electrică mică de 45 cp, dar și cine are un super car electric de 1.000 de cp, pentru că există așa ceva în România în acest moment, ceea ce nu pare chiar logic.

Reprezentanții producătorilor și importatorilor auto au lansat o petiție și propun o formulă de calcul al impozitului conform principiului “poluatorul plătește”.

Dan Vardie, președinte APIA: În ipoteza în care formula noastră se aplică, nu se pune problema așa, e doar o ipoteză de lucru. Dacă vorbim de mașini hibride că asta arde, poate să scadă și de 5-6 ori. Sigur.

Noul impozit auto, deși îi afectează pe majoritatea românilor, are un aport insignifiant în buget, spun experții în fiscalitate.

Adrian Bența, analist fiscal: Probabil este 0,01 % din deficitul bugetar. Probabil, dar cred că impactul este mult mai mic.

Impozitul auto a crescut semnificativ în acest an, în unele cazuri chiar și de zece ori, iar impactul este semnificativ în cazul mașinilor cu motor hibrid.

Guvernul a transmis recent că diferențierea s-a bazat pe criterii obiective, armonizate la nivel european, conform cu obiectivele din PNRR. Iar unul dintre scopuri a fost orientarea cumpărătorilor spre vehicule mai puțin poluante.

Vechimea medie a parcului auto din România este de aproximativ 15,6 ani, una dintre cele mai ridicate din Uniunea Europeană.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite