Producătorii de maşini, sprijiniţi pentru reducerea emisiilor de CO2

8 May 2025, 23:22

Lupta dintre industria de automobile din Europa și cea din China determină Comisia Europeană să ia măsuri care să reducă efortul financiar depus de producătorii europeni. Constructorii de autovehicule vor avea posibilitatea să își repartizeze pe mai mulți ani investițiile în decarbonizare, iar asta se va reflecta atât în prețul mașinilor, cât și în eficiența economică a producătorilor.

Cu votul a 458 dintre cei 573 de europarlamentari prezenți, au fost modificate standardele de performanță privind emisiile de dioxid de carbon pentru autoturismele și camionetele noi.

Chiar dacă producătorii vor depăși într-un an emisiile de carbon acceptate pentru fiecare autovehicul, acestea vor putea fi echilibrate în decursul celorlalți doi ani, fără amenzi de la autoritățile de mediu.

Adrian Axinia, europarlamentar AUR: Am reușit să introducem printr-o măsură de urgență modificarea calculului de la un an la trei ani. Dacă un producător are consum mai are pe o perioadă de un an poate recupera pe cei trei ani. La vot am mai depus un amendament pentru prelungirea de la trei la cinci ani.

Andi Cristea, europarlamentar PSD: Comisia Europeană a realizat că ne sufocăm singuri industria de producția de mașini, pentru că am setat obiective mult prea ambițioase și am ajuns în situația în care nu mai suntem competitivi, iar mașinile făcute în altă parte a lumii sunt vândute în Europa.

Modificarea regulamentului vine și în sprijinul economiei din România.

Dan Barna, europarlamentar USR: Este un lucru benefic și pentru industria din România, pentru că suntem pe locul patru în Europa ca număr de angajați, pe primul loc dacă vorbim de industria prelucrătoare, vorbim de 200.000 de oameni care lucrează în această industrie, cu această masură protejează aceste locuri de muncă.

Europarlamentarii consideră că măsurile care fac mai permisiv acordul Green Deal ar trebui să se aplice și altor ramuri industriale afectate de situația economică mondială.

Daniel Buda, europarlamentar PNL: Avem tot felul de prevederi pe care Comisia le pune în tot felul de regulamente prin care impun ca fermierii să intre în teren până la data de 15 aprilie sau 15 martie, ori condițiile meteo nu pot fi la fel în Spania, Estonia sau România, de aceea este foarte important să fie această flexibilitate în implementarea politicilor agricole la nivel european.

Documentul va fi transmis pentru aprobare specialiștilor de la Consiliul Uniunii Europene, iar apoi Comisia îl va transpune în legislație.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite