Primul exercițiu militar al NATO în Serbia | Mizele diplomatice
Aproximativ 600 de militari din Serbia, Italia, România și Turcia participă, în aceste zile, la primul exercițiu militar comun NATO–Serbia, desfășurat în poligonul Borovac din Serbia. Timp de aproape două săptămâni, aceștia s-au antrenat împreunăpe baza unor scenarii inspirate din misiuni reale de menținere a păcii, într-un exercițiu pe care NATO îl consideră important pentru întărirea cooperării cu Serbia și pentru stabilitatea din regiune.
Exercițiul militar a început în 11 mai și se va încheie în 23 mai. Prima etapă a exercițiului tactic multinațional „NATO-Serbia” s-a desfășurat la baza în poligonul „Borovac” din Serbia. În cea de-a doua etapă, participanții la exercițiu au desfășurat misiuni complexe, adaptate unor situații care pot apărea în cadrul operațiunilor de menținere a păcii. La exercițiu au participat aproximativ 600 de militari din cadrul Armatei Serbiei și ai forțelor armate din Italia, România și Turcia, precum și planificatori și observatori militari din Marea Britanie, Italia, Germania, România, Statele Unite ale Americii, Serbia, Turcia, Franța și Muntenegru.
„Exercițiul NATO–Serbia reprezintă o oportunitate de a ne antrena umăr la umăr alături de colegii din țările NATO, pentru îndeplinirea misiunilor specifice operațiunilor de sprijin pentru pace și pentru a învăța unii de la alții… Sunt convins că acest exercițiu, prin pregătirea comună, va contribui la consolidarea cooperării, a respectului reciproc și a încrederii dintre forțele noastre, precum și la menținerea păcii, stabilității și securității tuturor cetățenilor noștri”, a declarat colonelul Branislav Stevanović din cadrul Forțelor Armate ale Serbiei.

“Participanții desfășoară activități specifice unui scenariu de sprijin pentru pace, inclusiv operațiuni de luptă în mediul urban, protecția și apărarea bazelor, controlul mulțimilor, precum și organizarea și operarea punctelor de control. Valoarea acestui exercițiu militar este una multiplă. În primul rând, oferă un cadru pentru testarea și îmbunătățirea nivelului de interoperabilitate dintre forțele sârbe și cele NATO. În al doilea rând, contribuie la pregătirea mai bună a Forțelor Armate ale Serbiei pentru participarea la operațiuni internaționale de menținere a păcii desfășurate sub egida ONU și a Uniunii Europene. Totodată, exercițiul consolidează cooperarea practică dintre NATO și Serbia și sprijină stabilitatea în Balcanii de Vest, în beneficiul tuturor”, potrivit unui oficial al NATO.
Acesta este primul exercițiu militar NATO–Serbia. Totuși, NATO și Serbia au mai desfășurat împreună un exercițiu axat pe gestionarea situațiilor de urgență civile în anul 2018. În plus, statele aliate organizează în mod regulat exerciții comune cu partenerii lor din Balcanii de Vest, inclusiv cu Serbia.
„Planificarea acestui exercițiu a reprezentat o parte importantă a acestui efort comun. Atât NATO, cât și Forțele Armate ale Serbiei au o experiență îndelungată în organizarea exercițiilor internaționale de amploare, astfel că echipele au reușit să colaboreze eficient și fără dificultăți, împărtășind idei și experiență”, a declarat comandorul Ian Kewley din cadrul Marinei Regale Britanice, coordonator principal al planificării NSE26 pentru Comandamentul Forțelor Întrunite Aliate de la Napoli.

