Primii fulgi de zăpadă, semnalul pentru cozi la vulcanizare. Tarifele pentru schimbarea anvelopelor, cu peste 20% mai mari ca anul trecut
Odată cu răcirea vremii, tot mai mulți șoferi au început să schimbe anvelopele de vară cu cele de iarnă. În vulcanizări, tarifele pot fi însă chiar și cu 20% mai mari decât toamna trecută. Managerii reclamă că au costuri mai mari cu forță de muncă, dar și cu energia electrică. Anvelopele all-season mai pot fi folosite, dar doar în anumite condiții.
Şoferii stau la coadă ca să schimbe anvelopele.
Unii dintre ei au drumuri în țară, în zonele unde a nins. Alții, în schimb, vor să evite aglomerația și mai mare care se anunță în săptămânile următoare.
„Asta e a treia, a patra vulcanizare la care mă opresc și de-abia aici am găsit liber. (…) Ne așteptăm să vină vremea urâtă și ar fi timpul.”
„Ploaie, lapoviță. Un om gospodar se pregătește pentru iarnă, nu? (…) Ce să facem? Ne pregătim în timpul liber, că de luni lucrăm.”
„E vorba de vreme în primul rând și sigur că și aglomerația. (…) O să merg în Breaza și atunci sigur că e periculos. S-ar putea să fie zăpadă.”
Tarifele pot fi mai mari chiar și cu 20% decât în toamna trecută. Patronii spun că au costuri în plus cu forța de muncă, dar și cu energia electrică.
Constantin Stoica, patronul unei vulcanizări din Bucureşti: „Ne organizăm din timp, oamenii sunt tot timpul aceiași, coadă a fost tot timpul și va fi de aici încolo. Sperăm ca de aici încolo să facem față la tot ce este nevoie și să fim pregătiți.”
Cătălin Deacu, jurnalist TVR: „În unele vulcanizări din București un schimb de roți costă de la 140 de lei și poate să ajungă la 300 de lei, în funcție de dimensiunea jantei. Cele mai mari tarife sunt pentru SUV-uri.”
Codul Rutier nu prevede o dată anume la care șoferii sunt obligați să facă schimbul de anvelope.
Șoferii care circulă cu anvelope de vară pe drumuri publice acoperite cu zăpadă, gheață sau polei riscă amenzi cuprinse între 1.800 şi 4.000 de lei, dar rămân şi fără talon.
Sorin Ene, pilot, expert în conducere defensivă: „În primul rând, este din punct de vedere siguranța. Anvelopa de iarnă este mai moale, are configurația pentru zăpadă, pentru temperaturi scăzute șamd. (…) În momentul în care se face acest schimb de anvelope, conducătorii auto să verifice și starea valvelor, ele fiind tot dintr-un cauciuc, (…) au o perioadă limitată de viață.”
Reprezentații Registrului Auto Român au venit cu o serie de precizări referitoare la folosirea anvelopelor all-season.
Cristian Bucur, director tehnic, Registrul Auto Român: „Vom fi absolut legali și în siguranță dacă anvelopele pe care le folosim în sezonul rece au marcajul format din literele M și S. (…) Este un marcaj legal și minim obligatoriu. Însă există anvelope dedicate mersului pe zăpadă, care au suplimentar un marcaj format dintr-un fulg de ea, în interiorul unui munte cu trei piscuri. Acest din urmă marcaj nu este obligatoriu în România, dar noi îl recomandăm atât timp cât temperaturile de afară sunt sub 7 grade Celsius.”
Specialiștii ne mai recomandă să verificăm și nivelul antigelului și să înlocuim ștergătoarele deteriorate cu unele noi.

