O vulcanizare a luat foc azi-noapte în centrul Capitalei. Flăcările au cuprins clădirea, însă intervenția rapidă a pompierilor a făcut ca incendiul să nu se extindă la locuinţele din vecinătate.
Mulți șoferi au mers astăzi la vulcanizare să își schimbe cauciucurile de vară, cu toate că legea nu specifică o dată de la care trebuie înlocuite. Însă polițiștii pot da amenzi de câteva mii de lei, indiferent de anotimp, tuturor celor care circulă cu anvelope de vară pe asfaltul acoperit de zăpadă, gheață sau polei.
Speriati de vremea rea, șoferii au dau buzna în service-uri și vulcanizări ca să-și schimbe cauciucurile. Faptul că au așteptat până acum i-a costat mult, până la 5 ore de stat la coadă. Pe lângă ninsori, i-au speriat și amenzile, care pot ajunge la 3 mii de lei pentru cei prinși cu anvelope de vară pe drumuri înzăpezite.
Flăcările au distrus o stație de vulcanizare și au afectat două imobile din vecinătate. Pagubele sunt însemnate. Pompierii militari din Timișoara au intervenit cu 7 autospeciale.