Primele ieftiniri în benzinării, după plafonarea adaosului comercial la carburanți, îi dezamăgesc pe șoferi
Șoferii au văzut primele reduceri la pompă după intrarea în vigoare a măsurilor adoptate săptămâna trecută. Și spun că nu sunt impresionați. Dar guvernul are în plan noi măsuri care ar putea să ducă la o noua reducere a tarifelor. O variantă ar fi taxa de solidaritate, o altă, contribuția voluntară a firmelor la scăderea accizei la motorină.
Șoferii sunt mai degrabă dezamăgiți de efectele plafonării adaosului comercial și ale celorlalte măsuri care au intrat în vigoare. Datele din piață arată că diferențele sunt nesemnificative.
La București, cea mai ieftină benzină e chiar ușor mai scumpă decât în ziua anterioară. Diferențe mai sensibile sunt la motorină. La Constanța, prețul motorinei s-a redus cel mai mult – cu 30 de bani.
Cea mai ieftină benzină să găsea miercuri la Orțișoara, în județul Timiș, iar cea mai ieftină motorină, la Zalău. Dar guvernul are în vedere și alte măsuri, unele deja testate în pandemie.
Alexandru Nazare, ministrul Finanțelor Publice: „Am pregătit inclusiv reducerea graduală a accizei atunci când cotațiile internaționale și prețurile naționale cresc. Deci am pregătit această variantă. Am pregătit inclusiv varianta care a fost adoptată în 2022 – contribuția voluntară. Această chestiune legată de profiturile speculative este o contribuție de solidaritate care a mai fost aplicată în România în 2022. Discuții vor mai fi inclusiv azi la Guvern și suntem pregătiți să înaintăm unul din cele două mecanisme, ca să fie adoptat în această săptămână, adică mâine sau vineri.”
Contribuția voluntară presupune ca operatorii să contribuie la reducere cu o sumă prestabilită. Șeful Consiliului Concurenței preferă însă așa numita taxă de solidaritate, și ea aplicată în pandemie.
Bogdan Chirițoiu, președintele Consiliului Concurenței: „Mie îmi place impozitarea. Da, pentru că câștigurile nu sunt legate de o creștere a performanței companiei. Dacă doar beneficiezi, nu e ilegal și nici incorect. Oricum, beneficiezi de ceva ce nu e meritul tău – crește prețul petrolului. Pe tine nu te costă mai mult să scoți petrolul nici din Kazahstan, nici din România. Ți-a căzut așa, cu noroc, peste tine. E normal să împarți norocul ăsta cu societatea.”
Noile măsuri ar urma să fie adoptate până la sfârșitul săptămânii.
Guvernul României a adopta ordonanța de urgență prin care a declarat oficial situație de criză pe piața țițeiului și a produselor petroliere, benzină și motorină, pentru perioada 1 aprilie – 30 iunie 2026, cu posibilitatea de prelungire.
Actul normativ introduce un pachet de măsuri, precum plafonarea adaosurilor comerciale la nivelul mediei din 2025, restricționarea exporturilor de motorină și țiței, reducerea temporară a conținutului de biocarburant și modificări pe piața gazelor naturale, în scopul protejării populației și economiei.

