Potrivit celor mai recente date, citate de economica.net, Petrom, liderul pieței de distribuție a carburanților auto din România, a anunțat o nouă scădere a prețurilor, continuând tendința de ieftinire din ultima lună.
Prețurile carburanților au început să scadă, după ce luna trecută au crescut, cu circa 40 de bani pe litru, ca urmare a majorării accizelor. Cel mai mult s-a ieftinit motorina, care a ajuns să coste mai puțin decât benzina.