Primarul din Galați, după căderea dronei: „Cei doi din apartamentul afectat nu au unde să se întoarcă. Haideți să luăm în serios RO-Alertele”
Primarul municipiului Galați a vorbit la TVR INFO, despre situația celor două persoane din apartamentul lovit de dronă. Acestea nu se mai pot întoarce acasă, locuința fiind aproape distrusă. Municipalitatea ia în calcul punerea la dispoziție a unui apartament temporar sau închirierea unei locuințe de pe piața liberă, până la finalizarea reparațiilor, însă intervențiile vor începe doar după expertiza Inspectoratului de Stat în Construcții.
„Din păcate, o scară de bloc este încă evacuată. Doar două persoane, cele din apartamentul afectat, au fost efectiv evacuate, oameni care nu au unde să se întoarcă, pentru că apartamentul este aproape distrus”, a declarat primarul din Galați.
Expertiza ISC, așteptată înaintea intervențiilor
Autoritățile locale așteaptă expertiza Inspectoratului de Stat în Construcții pentru a stabili ce intervenții pot fi făcute asupra imobilului. Primarul a precizat că municipalitatea este pregătită să sprijine lucrările, dar că deciziile trebuie luate după evaluarea specialiștilor.
„Așteptăm și noi din partea autorităților, suntem la dispoziția dumnealor pentru intervenții ulterioare, pentru a intra cei de la ISC să facă expertiza asupra imobilului”, a spus edilul.
Acesta a explicat că, la ora 8:00, urma să fie convocat Comitetul Local pentru Situații de Urgență, unde vor fi stabilite măsurile pentru persoanele afectate.
„Pentru cei cu apartamentul afectat, cu siguranță, întrunim acum, la ora 8:00, Comitetul Local pentru Situații de Urgență, unde vom stabili cel mai probabil alocarea sumelor necesare din fondul de rezervă aflat la dispoziția primarului pentru intervenții asupra imobilului. Dar toate acestea vor putea fi făcute și demarate după ce vom avea expertiza celor de la ISC, care este o expertiză independentă de voința mea, a dumneavoastră și a oricui. Ei sunt experți”, a precizat primarul.
„Bine că a căzut deasupra holului și nu deasupra dormitorului”
Primarul spune că incidentul putea avea urmări mult mai grave. Potrivit acestuia, drona ar fi avut o încărcătură mică de explozibil, iar faptul că nu au existat victime este cel mai important lucru.
„Din ce am văzut eu azi-noapte la fața locului, dintr-un imens ghinion, dacă încercăm să vedem și părțile bune, ar fi următoarele: una, că nu avem niciun fel de victimă. Doi, că drona care a căzut a fost cu o încărcătură mică de explozibil, nu ca cea de acum câteva săptămâni. Dacă ar fi căzut cea cu 60 de kilograme de explozibil, cel mai probabil vorbeam de cu totul și cu totul alte pagube”, a declarat edilul.
Potrivit primarului, în acoperișul blocului a fost produsă o gaură de aproximativ 1,20 metri. Au fost afectate casa liftului și o parte a apartamentului.
„Bine că au fost doar pagube materiale. Este în acoperișul blocului respectiv o gaură de aproximativ 1,20 metri, afectate fiind doar casa liftului și bucățica aceasta din apartament. Bine că a căzut deasupra holului și nu deasupra dormitorului, pentru că, dacă ar fi căzut deasupra dormitorului, cu siguranță vorbeam de victime”, a mai spus primarul.
70 de locatari evacuați se vor putea întoarce acasă
În urma incidentului, mai multe geamuri au fost sparte, iar locatarii au trecut prin momente de panică. În bloc locuiesc aproximativ 200 de persoane, iar 70 au fost evacuate.
Primarul a explicat că cei 70 de locatari evacuați se vor putea întoarce, cel mai probabil, în locuințe, pentru că nu întregul imobil este afectat.
„Cei 70 se vor întoarce, cel mai probabil. Nu e întregul imobil afectat, e doar o chestiune de timp până când se pot întoarce înapoi în locuințe. Spărtura nu este atât de mare, dacă vrem să vedem partea bună a situației. Într-adevăr, cei doi care locuiau în respectivul apartament nu au unde să se întoarcă, prin urmare, acolo trebuie intervenit și va dura cât va dura”, a spus primarul.
Locuință temporară pentru persoanele rămase fără casă
Pentru cele două persoane din apartamentul afectat, autoritățile locale iau în calcul punerea la dispoziție a unei locuințe temporare. Primarul spune că poate fi vorba fie despre un apartament din patrimoniul Primăriei, fie despre o locuință închiriată de pe piața liberă.
„Cât despre ajutorul pe care îl putem pune la dispoziție, cu siguranță vom găsi un apartament din patrimoniul Primăriei pe care să-l putem oferi ca locuință pe perioada lucrărilor de reparare. Dacă nu avem, putem stabili, în cadrul acestui comitet de situații de urgență, sumele necesare chiar să închiriem de pe piața liberă. Nu asta e o problemă. Bine că sunt în viață și că nu avem niciun deces”, a declarat edilul.
Primarul a adăugat că sunt necesare măsuri la nivel național pentru prevenirea unor astfel de situații.
„Niște măsuri la nivel național pentru a preîntâmpina astfel de situații, cu siguranță sunt necesare”, a afirmat acesta.
Primarul le cere gălățenilor să ia în serios mesajele RO-Alert
Întrebat ce mesaj le transmite locuitorilor, edilul a spus că și-ar dori să le poată transmite siguranță și calm, dar că situația rămâne imprevizibilă. Primarul le-a cerut gălățenilor să ia în serios mesajele RO-Alert.
„Mie mi-ar plăcea să pot să le dau un mesaj de siguranță și de calm, dar, uman, le-aș spune că ce a fost rău a trecut. Nu știu însă cum va arăta noaptea viitoare. Singurul mesaj logic și corect, cred eu, este: haideți să luăm în serios RO-Alertele”, a spus primarul.
Edilul a amintit că a avertizat, încă de la începutul războiului, că repetarea alertelor ar putea duce la scăderea încrederii populației în aceste mesaje.
„Am mai spus-o de nenumărate ori. Cred că acum doi-trei ani, la începutul războiului, am fost protagonistul unui întreg scandal național cu acest RO-Alert. Am spus la momentul respectiv că dăm aceste RO-Alerte și o să strigăm «lupul» până când nu o să mai creadă nimeni când vine lupul. Uitați că la Galați noi suntem în postura asta și, dacă veți întreba orice gălățean, veți vedea că nu mai impresionează pe nimeni RO-Alertul. Cad obiecte din cer”, a declarat primarul municipiului Galați.

