Primarul Buzăului, Constantin Toma, pleacă și din Consiliul Național al PSD, după ce a demisionat din funcțiile din partid

3 June 2026, 19:04

Primarul municipiului Buzău, Constantin Toma, a anunțat, miercuri, că va părăsi și Consiliul Național al PSD, după ce marți a renunțat la toate funcțiile de conducere din partid la nivel local și județean, acuzând lipsa de susținere din partea colegilor săi. Decizia de a demisiona din funcţiile din partid, nu şi din formaţiune, vine după mai multe luni de conflicte în organizația PSD Buzău și la scurt timp după criticile lansate de edil la adresa unor lideri ai PSD.

Constantin Toma, primarul municipiului Buzău: Mi-am dat demisia ieri din cele 2 funcții pe care le dețineam la nivel municipal și județean. Ce m-a făcut să îmi dau demisia? Is multe lucruri adunate în timp.

Unul dintre ele este opoziția colegilor de partid: de aproape trei luni, consilierii locali din PSD votează împotriva proiectelor de infrastructură inițiate de edil.

Constantin Toma, primarul municipiului Buzău: Dacă într-o organizație nu ești respectat, nu ești apreciat, e mai bine să stai deoparte. Și am ales această opțiune. Acest lucru se datorează, evident, criticilor mele pe care le-am spus la adresa conducerii centrale, care a pus țara într-o situație foarte proastă.

De cealaltă parte, conducerea organizației județene a PSD apreciază gestul primarului ca un favor făcut partidului.

Romeo Lungu, președintele organizației județene a PSD Buzău: Un gest firesc, pe de o parte, pentru că, conform declarațiilor lui, că nu se mai regăsește în PSD, totuși nu a fost și nu este consecvent până la capăt, pentru că ar trebui să-ți dai demisia și din funcția de membru, până la urmă. Aceste demisii, până la urmă, nu au rezolvat nimic.

Aflat la al treilea mandat de primar, Constantin Toma conduce municipiul Buzău de aproape un deceniu.

În această perioadă, administrația sa a derulat numeroase proiecte de infrastructură, mediu și cultură, multe dintre ele finanțate din fonduri europene. Rezultatele i-au adus victorii electorale confortabile la ultimele două scrutinuri locale.

Pe 5 iunie se vor împlini 10 ani de când Constantin Toma a fost ales primar. Rămâne membru de partid, pentru că altfel și-ar pierde funcția. Actualul mandat, câștigat pe listele PSD, se încheie în 2028.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite