Prima ședință a Comitetului pentru analiza Legilor Justiției. Surse: Președintele va trimite magistraților formulare în plicuri sigilate

23 December 2025, 19:40 (actualizat 23 December 2025, 20:09)

Premierul Ilie Bolojan a convocat astăzi prima şedinţă a Comitetului pentru analiza legilor justiţiei, în care s-a analizat oportunitatea modificării actelor normative în domeniu. O nouă întâlnire a fost stabilită pentru 5 ianuarie, iar cei prezenți au deci să finalizeze proiectul înainte de sesiunea parlamentară. În paralel, preşedintele Nicuşor Dan a avut o discuţie cu fostul ministru al Justiţiei Cătălin Predoiu, cel care a promovat Legile Justiţiei în 2022. Acum, mulţi magistraţi consideră că legile lui Predoiu au deschis calea unor abuzuri în sistemul judiciar.

Premierul Ilie Bolojan spune că prioritatea specialiştilor din Comitetul pentru analiza Legilor Justiţiei este găsirea unor soluţii legislative pentru a întări sistemul judiciar.

Ilie Bolojan, premierul României (preluare Antena 3): Ca și în lumea politică, și în lumea justiției, o problemă importantă este lipsa încrederii cetățenilor. Trebuie să recunoaștem acest lucru, autoritatea, credibilitatea are o legătură directă cu încrederea. Dacă există o încredere bună, ceea ce din păcate nu există, o sentință judecătorească este credibilă. Dacă nu, ea poate fi contestată.
  
Anterior, şi preşedintele Nicuşor Dan, care a iniţiat discuţii cu magistraţii, a vorbit despre posibilitatea reformării Consiliului Superior al Magistraturii, garantul independenţei Justiţiei.

Nicușor Dan, președintele României: În ceea ce privește clasa politică, ea acționează așa cum societatea i-a mandatat prin vot. Și eu cred că dacă această dezbatere devine una pe argumente, clasa politică va acționa în consecință.
  
Fostul ministru al Justiţiei Cătălin Predoiu ar fi avut, conform unor surse politice, o discuţie cu Nicuşor Dan. Fostul ministru consideră că nu doar legile sunt o problemă.
  
Cătălin Predoiu, fost ministru al Justiției: Puteți modifica legile de câte ori doriți, până când nu ridicăm calitatea nivelului învățământului juridic și de conștiință profesională în sistem, nu aveți cum.

Preşedintele vorbea despre declanşarea unui referendum printre judecători şI procurori, soluţie care ar trebui iniţiată de CSM, instituţie criticată de mai mulţi magistraţi.

Radu Marinescu, ministrul Justiției: Pentru consultarea magistraților există o formulă în legile justiției care presupune inițierea de către CSM, prin convocarea adunărilor generale, și apoi pronunțarea magistraților asupra chestiunilor care constituie întrebări, în cadrul acestor adunări generale. În momentul de față, nu știu care este formula juridică pe care domnul președinte o are.

Conform unor surse din Administraţia Prezidenţială, preşedintele Nicușor Dan ar urma să transmită nominal la parchete şi instanţe, tuturor procurorilor şi judecătorilor, câte un formular în plic sigilat la care aceştia pot răspunde dacă doresc plecarea din funcţii a membrilor CSM. Dacă răspunsul va fi majoritar pozitiv, Nicuşor Dan ar urma să propună Coaliţiei iniţirea unei decizii politice prin care să fie aleși noi membri CSM.
  
Actualul CSM şi-a început activitatea în ianuarie 2023. Mandatul membrilor expiră în ianurie 2029, fără posibilitatea de înnoire.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite