Prima reacție a magistraților după decizia coaliției. Procuror: Aceste amânări succesive nu ușurează, ci împovărează bugetul
Amânarea plății restanțelor salariale pentru magistrați va pune o presiune și mai mare pe bugetul de stat, susține procurorul Cristian Ardelean, de la Parchetul Tribunalului Bihor.
Procurorul Ardelean spune că numai anul trecut s-au adăugat dobânzi de 20% peste sumele inițiale. Guvernul a plătit jumătate din restanțele de aproape 1 miliard de euro și mai are de achitat încă pe atât. Nu există, până la această oră, o reacție oficială din partea magistraților.
Procurorul Cristian Ardelean, Parchetul Tribunalului Bihor: Aceste amânări succesive nu ușurează, ci împovărează bugetul. Debitul stabilit inițial prin hotărîrile judecătorești se actualizează cu dobânda legală, dobânda penalizatoare, și indicele de inflație. Iar, de exemplu, pentru anul 2025, aceste accesorii au ajuns undeva la 20% din debitul principal. Amânarea acestor plăți înseamnă costuri suplimentare pentru bugetul de stat, pe care, le suportă, până la final, tot contribuabilul.
Cert este că statul român are în prezent datorii masive către magistrați, estimate la peste 10 miliarde de lei. Această sumă provine din drepturi salariale câștigate definitiv în instanță în perioada 2018-2025. De-a lungul timpului, ei și-au mărit veniturile adăugând tot felul de sporuri, indemnizații și drepturi, câștigate tot după decizii ale unor colegi. Guvernul a încercat să plătească eșalonat aceste drepturi salariale restante la finalul anului 2025, până în 2029. Însă noi și noi procese s-au deschis, fără a avea cineva posibilitatea de a le opri.

