Prim-ministrul Regatului Ţărilor de Jos, vizită în România. S-a întâlnit cu premierul Ilie Bolojan şi au vizitat împreună Baza Aeriană de la Câmpia Turzii
Premierii român și olandez s-au întâlnit marți în Baza Aeriană Câmpia Turzii. Șeful cabinetului de la București a fost însoțit și de Radu Miruță, noul ministrul al Apărării. Țările de Jos au în baza de lângă Cluj câteva zeci de militari și mai multe drone moderne MQ 9 Reaper și au participat încă din primele momente la formarea grupului de lupta al NATO din România.
Premierul Dick Schoof a venit în România pentru a-i vizita pe militarii olandezi aflați aici în misiune. El a profitat de ocazie și s-a întâlnit în baza aeriană 71 Câmpia Turzii și cu Ilie Bolojan.
După ce au discutat despre sprijinirea Ucrainei, războiul hibrid și campaniile de dezinformare ale Rusiei, cei doi demnitari s-au întâlnit cu militarii români, olandezi și americani de la Câmpia Turzii.
De aproximativ doi ani, Olanda are în aceasta importantă bază românească în jur de 40 de militari și două drone performante MQ-9 Reaper folosite pentru culegere de informații.

Țările de Jos au donat recent României 18 avioane F-16 folosite la Centrul pentru Pregătire a Piloților de la Fetești. Bucureștiul a plătit pentru aceasta escadrilă un euro, dar s-a angajat să pregătească cu ea nu doar piloți români, ci și ucraineni.
Olanda are militari și în Grupul de luptă al NATO din România. În total, Țările Jos aduc în bazele românești în jur de 100 de militari.

Din delegaţia României au făcut parte viceprim-ministrul Radu Miruţă, ministru al Apărării Naţionale, şeful Cancelariei Prim-Ministrului, Mihai Jurca, consilierul de stat în Cancelaria Prim-Ministrului Luminiţa Odobescu, locţiitorul şefului Statului Major al Apărării, general-locotenent Dragoş-Dumitru Iacob.

