Prețul gazelor stă pe loc încă un an. Consumatorii sunt pesimiști: “Va exploda. Când a ținut statul cu noi?”
Liberalizarea prețului la gaze e amânată până în primăvara anului viitor, a anunțat miercuri seara premierul Ilie Bolojan. Adică, până la intrarea pe piață a gazelor din Marea Neagră, care ar urma să mențină prețul la un nivel suportabil pentru consumatori. Până atunci, statul va reglementa prețul gazelor pentru consumatorii casnici și CET-uri.
Voci din industrie spun însă că piața s-ar fi stabilizat oricum până iarna viitoare.
„Propunem deci ca, între 1 aprilie anul acesta, sfârşitul lunii martie şi sfârşitul lunii martie 2027, să existe o perioadă tranzitorie, cu un preţ care nu va mai fi plafonat, un preţ administrat pentru consumatorii casnici. Ce înseamnă asta? Înseamnă că vom reglementa preţuri pentru casnici pe tot lanţul, de la producători, la transportatori, la distribuitori şi la furnizori, asta înseamnă că preţul va rămâne stabil pe tot parcursul anului şi nu vor fi alte modificări până în primăvara anului viitor. Preţul la gaz va fi administrat pentru toţi consumatorii casnici şi pentru toate CET-urile pentru cantitatea utilizată pentru generarea energiei termice, pentru celelalte activităţi nu va mai exista plafon, dar, aşa cum sunt datele astăzi, majoritatea consumatorilor din economie achiziţionează gaze la preţuri care sunt sub plafon”, a declarat premierul.
Primăvara anului viitor ar fi momentul în care pe piața românească vor intra gazele extrase din perimetrul Neptun Deep, care, speră guvernul, vor ajuta la reglarea prețurilor. Și se va evita astfel un șoc asemănător celui de la liberalizarea pieței energiei electrice.
Prețurile ar urma să fie reglementate pe tot lanțul.
Ministrul Energiei spune că diferența între plafonare și administrare e de natură tehnică, dar rezultatul final e același.
Bogdan Ivan, ministrul Energiei: Când plafonezi prețul de la producător până la consumatorul final, evident că ai niște marje în care ei pot să vină cu diferite tarife, dar te asiguri că prețul final, indiferent de modul în care sunt aceste marje stabilite, nu o să depășească prețul aflat în plată astăzi.
Unii specialiști nu sunt convinși că fără intervenția statului prețurile gazelor ar fi explodat.
Silvia Vlăsceanu, director executiv, Asociația Producătorului de Energie Electrică : Eu merg pe varianta că nici nu va crește, iar dacă va crește, va crește puțin și se va întâmpla ca la energie electrică, după o lună, două, trei, piața se stabilizează. […] Mai ales că și Romgaz a anunțat că intră pe piața consumatorilor casnici în calitate de furnizor. Că la anul vom avea mai multe gaze, și asta este o presupunere, pentru că eu nu am auzit nicăieri că prima moleculă de gaze va fi în ianuarie.
Laurențiu Urulescu, președintele Asociației Furnizorilor de Energie: Există posibilitate de creștere a prețului mai ales pentru iarna viitoare, dar credem cu tărie ar fi fost bine ca în perioada de primăvară, când oricum factura de gaz este mică din cauza consumului redus, este perioadă foarte propice pentru a crește competiția.
Până la 1 aprilie, prețul gazelor e plafonat la 31 de bani pe kilowat-oră. Ofertele apărute deja pe comparatorul de prețuri al ANRE sunt mai mari cu cel mult 30% decât prețul plafonat.
Unii consumatori nu văd cu ochi buni intervenția statului în economie, în timp ce alții se tem că, indiferent de măsuri, prețul la gaze va crește:
“Va exploda cu siguranță, că e mare dezordine în țară.”
“Eu nu cred că are putere statul să poată să mențină măcar prețul ăsta.”
“Când e vorba să administreze statul ceva, se instalează dezastrul.”
“Va exploda. Când a ținut statul cu noi? N-a ținut niciodată.”
Prețul ar urma să fie reglementat numai pentru consumul casnic, nu și cel industrial, și numai pentru energia termică, nu și pentru energia electrică pe bază de gaze naturale.

