ELCEN, de la Ministerul Energiei, trebuie să încaseze o datorie uriașă de la Termoenergetica, de la Primărie, pentru a putea cumpăra gazul necesar încălzirii bucureștenilor

1 octombrie este data limită până la care ELCEN, aflată în subordinea Ministerului Energiei, trebuie să achiziționeze gazul pentru funcționarea la iarnă a celor 4 CET-uri care asigură apa caldă și căldura peste iarnă bucureștenilor. Situația este însă blocată de o datorie de aproape 1 miliard de lei pe care ELCEN trebuie să o încaseze de la Termoenergetica, o companie a Primăriei Capitalei. Datoria a fost acumulată în principal din cauza pierderilor din conductele vechi.

Ziua și avaria în energie. Tot mai multe centrale electrice au probleme tehnice în lipsa investițiilor

Greva de la Complexul Energetic Oltenia scoate la iveală cât de vulnerabil poate fi Sistemul Energetic Național, în situațiile de criză. În restul unităților în care minerii și energeticienii sunt la muncă, instalațiile crapă și, temporar, scade producția de curent. Acum, nici măcar jumătate din capacitatea de producție nu este funcțională. Specialiștii spun că utiliajele sunt suprasolicitate, iar investițiile au fost neglijate.

Ultima Oră

Cele mai citite