Preşedintele Nicuşor Dan va participa luni la Summitul B9 şi Ţările Nordice, la Vilnius
Preşedintele Nicuşor Dan va participa luni la Summitul B9 şi Ţările Nordice, care va avea loc la Vilnius, Lituania, aceasta fiind prima sa deplasare externă ca şef al statului.
Potrivit Administraţiei Prezidenţiale, Nicuşor Dan va reafirma, în cadrul Summitului B9 de la Vilnius, angajamentul României pentru întărirea NATO pe toate palierele şi a rolului crucial al Alianţei în asigurarea securităţii euroatlantice.
Ramona Avramescu, corespondent TVR, ne oferă mai multe amănunte: Primul eveniment internațional important la care participă președintele Nicușor Dan de la preluarea mandatului este, întâmplător sau nu, chiar o inițiativă diplomatică a României. Formatul București 9, B9 cum este el cunoscut, a fost inițiat în urmă cu 10 ani de președintele de atunci al României, Klaus Iohannis, și președintele Poloniei, Andrzej Duda, care chiar își încheie cel al doilea mandat în aceste zile. Cei doi au inițiat acest format ca răspuns la ocuparea Crimeei de către Rusia. În acești 10 ani și mai cu seamă de când a început războiul din Ucraina, formatul B9 a căpătat din ce în ce mai multă greutate și vizibilitate, în mod firesc aș spune, având în vedere că din el fac parte statele de pe flancul estic al NATO, din centrul și estul Europei și din regiunea Baltică. Aceste țări sunt cele mai îngrijorate de amenințările la adresa securității lor în urma războiului din Ucraina și de asemenea au fost în toți acești ani în prim planul sprijinirii Ucrainei, atât cu ajutor militar cât și umanitar.
De altfel, mâine, aici la Vilnius, va fi prezent și secretarul general al NATO, Mark Rutte. Cu această ocazie, președintele Nicușor Dan va avea primul contact cu șeful Alianței Nord-Atlantice și de asemenea președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski. Din nou, un prim contact între Nicușor Dan și Zelenski, care a fost unul dintre primii lideri care l-au felicitat pe acesta pentru victoria obținută la alegerile prezidențiale din România. Mai trebuie spus că e un format extins, sunt invitate și cinci state nordice și că importanța reuniunii de mâine este cu atât mai mare cu cât peste trei săptămâni va avea loc summit-ul NATO de la Haga, unde sunt așteptate decizii foarte importante legate de continuarea sprijinului pentru Ucraina, dar și pentru întărirea securității Europei. În ce privește mandatul cu care Nicușor Dan vine mâine aici, este bine cunoscută poziția României de a continua sprijinirea multidimensională a Ucrainei și de asemenea de a întări eforturile de apărare și de securitate pentru România, inclusiv prin creșterea graduală a cheltuielilor pentru apărare. Este un mandat aprobat în ultima ședință a Consiliului Suprem de Apărare a Țării.
Preşedintele va sublinia faptul că România rămâne un aliat responsabil şi activ pe Flancul estic, în zona strategică a Mării Negre şi va pleda pentru continuarea sprijinului multidimensional al Aliaţilor pentru Ucraina, demers ce reprezintă o investiţie în propria noastră securitate. De asemenea, va arăta că România susţine importanţa vitală a relaţiei transatlantice, care rămâne fundamentul apărării colective.
Totodată, şeful statului va evidenţia necesitatea de a oferi sprijin şi Republicii Moldova, care este expusă unor riscuri şi ameninţări complexe.
La eveniment vor participa şi secretarul general al NATO, Mark Rutte, preşedintele Ucrainei, Volodîmîr Zelenski şi reprezentanţii aliaţilor NATO din ţările nordice (Danemarca, Norvegia, Finlanda, Suedia, Islanda).
Reuniunea la nivel înalt a statelor din Formatul Bucureşti 9 are drept scop pregătirea Summitului NATO de la Haga, care se va desfăşura la finalul lunii iunie şi va reprezenta un moment important pentru consolidarea Alianţei Nord-Atlantice şi a unităţii transatlantice. În acest sens, discuţiile de la Vilnius se vor concentra pe consolidarea posturii NATO de descurajare şi apărare pe Flancul estic, pe intensificarea sprijinului pentru Ucraina, precum şi pe necesitatea ca Aliaţii europeni să crească investiţiile în apărare.

