Președintele Nicușor Dan, sceptic în privința întâlnirii Zelenski – Putin – Trump: ”Cred că Rusia va trage de timp în continuare. De aceea e important ca SUA să rămână la masă”
Scenariul ideal este ca în Ucraina să se ajungă la încetarea focului și la pace în următoarele zile. Dar multe state europene, inclusiv România, nu cred în această posibilitate. Declarația a fost făcută de președintele Nicușor Dan după discuțiile pe care le-a avut ieri cu liderii care sprijină Ucraina împotriva agresiunii ruse. Președintele a fost în vacanță împreună cu familia la Roșia Montană și a participat online, de la Comandamentul Forțelor pentru Operații Speciale din Târgu Mureș, la reuniunile care au avut loc.
Interesul României este ca întâlnirea între liderii Ucrainei, Federației Ruse și Statelor Unite să aibă loc cât mai curând, pentru a se putea ajunge la încetarea focului și pace. Însă președintele Nicușor Dan este sceptic.
Nicușor Dan, președintele României: ”E de văzut cât de serioasă va fi Rusia și vă spun sincer că a fost o discuție deschisă ieri. Unii erau mai optimiști, alții mai pesimiști despre cum se va comporta Rusia. Eu sunt dintre pesimiști. Cred că Rusia va trage de timp în continuare. De aceea e important ca SUA să rămână la masă și, în momentul în care va fi convinsă, să aplice și pachetul de sancțiuni pe care îl are pregătit și discutat în Congres.”
Declarațiile președintelui au fost făcute la Roșia Montană, unde Nicușor Dan a fost în vacanță pentru câteva zile împreună cu familia. A vizitat biserica romano-catolică și atelierele de restaurare din localitate. A lăudat produsele locale.
Nicușor Dan, președintele României: ”Am mâncat compoturi, am băut sucuri, slănină, șorici, toate făcute în casă, lapte muls direct de la vacă. Cred că Roșia Montană, ca și celelalte situri UNESCO, ar trebui incluse într-un program special, astfel încât să fie o componentă importantă a turismului. Să aducem specialiști capabili să atragă aici nu 20 de mii de turiști, ci 2 milioane.”
Nicușor Dan își va petrece ultimele zile de vacanță pe litoralul Mării Negre.

