Preşedintele Nicuşor Dan participă la Summitul Flancului Estic, în Polonia
Preşedintele Nicuşor Dan va participa joi la cea de a doua reuniune a Summitului Flancului Estic (Formatul Helsinki), care va avea loc la Gdansk, Republica Polonă.
Liderii a opt state membre ale Uniunii Europene aflate pe flancul estic se reunesc joi, la Gdansk, pentru a discuta despre apărare, războiul din Ucraina și amenințările venite dinspre Rusia. România, reprezentată de președintele Nicușor Dan, va cere o coordonare mai strânsă pentru obținerea unor fonduri europene mai mari destinate securității și infrastructurii cu utilizare civilă și militară.
Este a doua reuniune a Summitului Flancului Estic, cunoscut și drept Formatul Helsinki, inițiat anul trecut de Finlanda. La discuțiile de la Gdansk participă liderii din România, Polonia, Finlanda, Suedia, Estonia, Letonia, Lituania și Bulgaria.
Potrivit unui comunicat de presă remis de Administraţia Prezidenţială, agenda reuniunii se va concentra pe coordonarea între statele membre UE din imediata vecinătate a Federaţiei Ruse în vederea implementării Planului Readiness 2030 şi a tuturor celorlalte instrumente europene destinate sporirii capacităţii de apărare a Uniunii şi a industriei europene de apărare.
Summitul este găzduit de prim-ministrul Poloniei, Donald Tusk, iar la acesta vor participa preşedinţii României şi Lituaniei, precum şi prim-miniştrii Suediei, Finlandei, Estoniei şi Letoniei. Primul astfel de eveniment al Formatului Helsinki a avut loc în Finlanda la 16 decembrie 2025.
„Preşedintele României va prezenta liderilor europeni eforturile depuse la nivel naţional pentru întărirea capabilităţilor de apărare şi descurajare, inclusiv prin participarea ţării noastre la programul SAFE şi la Proiectele de Interes Comun din domeniul Apărării Europene (EDPCI). Totodată, şeful statului va informa cu privire la stadiul Hub-ului de Securitate de la Marea Neagră şi includerea, la propunerea României, a unui nou pilon în proiectul Eastern Flank Watch privind conştientizarea situaţiei în domeniul maritim (Maritime Domain Awareness)”, se arată în comunicat.
Sursa citată informează că Nicuşor Dan va propune o coordonare strânsă în cadrul negocierilor privind viitorul Cadru Financiar Multianual al UE, în vederea alocării unor resurse sporite domeniului apărării şi securităţii, inclusiv infrastructurii cu dublă utilizare (dual-use) care va contribui la aplicarea viitorului Regulament privind mobilitatea militară.
„România contribuie la consolidarea Flancului Estic prin dezvoltarea şi modernizarea capacităţilor naţionale de apărare, a industriei de apărare şi prin participarea la misiunile civile şi militare ale UE şi NATO din această regiune (ex. misiuni de poliţie aeriană, organizarea de exerciţii periodice etc.). Astfel, în perspectiva Summitului NATO de la Ankara, România şi celelalte state UE aflate pe Flancul Estic pledează pentru asigurarea unei complementarităţi între eforturile UE şi NATO în domeniul apărării şi pentru consolidarea relaţiei transatlantice”, subliniază Administraţia Prezidenţială.

