Președintele Nicușor Dan a avut o întrevedere, la Bruxelles, cu Ursula von der Leyen, președinta Comisiei Europene

26 June 2025, 19:43 (actualizat 27 June 2025, 02:30)

La Bruxelles este în plină desfăşurare reuniunea Consiliului European, unde participă și preşedintele Nicuşor Dan. Şeful statului a avut o întrevedere şi cu preşedinta Comisiei Europene, Ursula Von der Leyen.

Întrevederea pe care preşedintele Nicusor Dan a avut-o cu şefa Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, a fost pe tema reducerii deficitului bugetar și a banilor europeni din PNRR. Discuțiile au avut loc în marja Consiliului European, primul la care a participat preşedintele României, Nicușor Dan.

Discuția a durat în jur de o jumătate de oră. Așa cum a anunțat la începutul acestui summit președintele Nicușor Dan, au fost abordate cele două dosare esențiale pe care România le are în discuție cu Comisia Europeană în acest moment: deblocarea tranșelor din PNRR și reducerea deficitului bugetar. Președintele și-a propus să o convingă pe președinta Comisiei Europene că România, acum, că are un nou președinte și un nou guvern, este serioasă și este hotărâtă șă-și asume măsurile necesare pentru reducerea cheltuielilor bugetare și pentru respectarea acelor ținte de deficit care până acum s-au dovedit doar niște promisiuni în vânt. Concluziile acestei întâlniri le va prezenta chiar președintele Nicușor Dan, care va face o declarație în în această seară“, a transmis Ramona Avramescu de la Bruxelles.

În prima parte a zilei, Nicușor Dan a avut o bilaterală și cu președintele Consiliului European, Antonio Costa.

Am avut un dialog foarte bun cu președintele Consiliului European, Antonio Costa, înaintea reuniunii de la Bruxelles. Am reiterat angajamentul ferm al României de a colabora strâns cu instituțiile europene și cu statele membre pentru consolidarea unei Uniuni Europene mai puternice, mai sigure și mai competitive‘, a postat Nicușor Dan un mesaj pe pagina sa de Facebook.

Apărarea, Ucraina și sancțiunile pentru Rusia, pe agendă

Ramona Avramescu transmite de la Bruxelles: “În ceea ce privește agenda generală a summitului, România a avut două interese majore: Republica Moldova, pentru care chiar a insistat să fie inclusă în declarația de final. Ambiția României este ca UE să deschidă cât mai curând primul capitol de negociere pentru aderarea R. Moldova la UE. Situația e blocată de Ungaria și parțial de Slovacia, pentru că R. Moldova și Ucraina sunt luate la pachet în această discuție.

A doua temă majoră de care România e direct interesată a fost discuția despre întărirea securității europene, creșterea cheltuielilor pentru apărare, creșterea capacității industriei de apărare europene de a furniza echipamente militare și de a continua să ajute Ucraina.

O discuție sensibilă a fost cea privind un nou pachet de sancțiuni pentru Rusia“.

Discuţiile de la Bruxelles dintre liderii din Uniune au loc după summitul NATO de la Haga și au ca principale teme apărarea și al 18 pachet de sancţiuni împotriva Rusiei, dar și situația din Ucraina.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite