Klaus Iohannis l-a primit pe omologul său muntenegrean, Jakov Milatovic: Am salutat măsurile luate de Muntenegru după izbucnirea războiului din Ucraina

Klaus Iohannis și Jakov Milatovic/Foto: presidency.ro
12 March 2024, 09:09 (actualizat 12 March 2024, 12:59)

Preşedintele Muntenegrului, Jakov Milatovic, efectuează marţi o vizită oficială la Bucureşti, la invitaţia şefului statului român, Klaus Iohannis. Cei doi șefi de stat au avut convorbiri tete-a-tete şi convorbiri oficiale, la finalul cărora au susţinut declaraţii de presă comune.

Preşedintele Klaus Iohannis a afirmat, în cadrul conferinţei de presă comune cu omologul său din Muntenegru, Jakov Milatovic, că a salutat “măsurile ferme” luate de Muntenegru ca răspuns la invazia rusă în Ucraina.

Am salutat măsurile ferme luate de Muntenegru, de la începutul războiului din Ucraina, ca răspuns la agresiunea militară a Rusiei, în special în ceea ce privește alinierea la deciziile Uniunii Europene în domeniul politicii externe și de securitate, inclusiv cu privire la sancțiuni. Am avut și un schimb de opinii cu privire la reconstrucția Ucrainei, reconfirmând intenția României de a participa la acest proces.
Am abordat, totodată, consecințele și impactul războiului asupra păcii și stabilității în regiunea noastră
“, a declarat președintele Iohannis.

Președintele român a asigurat că România va continua să sprijine Muntenegru şi celelalte state din Balcanii de Vest împotriva acţiunilor destabilizatoare ale Rusiei.

Iohannis a lăudat evoluţia ţării din Balcanii de Vest pe calea reformelor necesare în procesul de aderare la UE şi a încurajat continuarea acestora “în ritm susţinut”.

“L-am asigurat ferm de sprijinul pe care România îl acordă şi îl va acorda în continuare integrării europene a Muntenegrului”, a spus Klaus Iohannis.

Discursul integral al președintelui Klaus Iohannis:

Mă bucur să îl primesc astăzi, la Palatul Cotroceni, pe Președintele Muntenegrului, domnul Jakov Milatović. Bine ați venit în România! Mister President, welcome!

Domnul Președinte este un foarte bun prieten și cunoscător al României. A activat câțiva ani profesional chiar în țara noastră.

Am discutat astăzi despre stadiul relației noastre bilaterale și perspectivele consolidării acesteia, precum și despre parcursul european al Muntenegrului și modul în care România poate și dorește să sprijine acest parcurs. Am abordat, totodată, și situația de securitate din regiune, în contextul în care au trecut mai bine de doi ani de la declanșarea războiului Rusiei împotriva Ucrainei.

În plan bilateral, am subliniat importanța intensificării dialogului politic și sectorial. Creșterea investițiilor și a schimburilor comerciale dintre țările noastre este un deziderat comun, dar, la ora actuală, acestea sunt încă departe de potențialul lor real. În acest sens, am subliniat interesul pentru dezvoltarea cooperării în domenii sectoriale de interes comun, care, sigur, să aducă beneficii tangibile pentru cetățeni, sectoare cum ar fi agricultura, afaceri interne, turism, energie, cultură, dar și multe altele.

L-am felicitat pe Președintele Milatović pentru progresele făcute de țara sa, de la preluarea mandatului de Președinte, pe calea reformelor necesare în procesul de aderare la Uniunea Europeană și am încurajat continuarea în ritm susținut a implementării reformelor, în vederea finalizării cât mai rapide a procesului de negociere.

L-am asigurat pe domnul Președinte ferm de sprijinul pe care România îl acordă și pe care îl va acorda în continuare integrării europene a Muntenegrului și de disponibilitatea de a oferi experiența noastră în domeniile de negociere. Credem că, în acest fel, putem să contribuim la creșterea ritmului acestor discuții.

În ceea ce privește agenda de securitate, am salutat măsurile ferme luate de Muntenegru, de la începutul războiului din Ucraina, ca răspuns la agresiunea militară a Rusiei, în special în ceea ce privește alinierea la deciziile Uniunii Europene în domeniul politicii externe și de securitate, inclusiv cu privire la sancțiuni. Am avut și un schimb de opinii cu privire la reconstrucția Ucrainei, reconfirmând intenția României de a participa la acest proces.

Am abordat, totodată, consecințele și impactul războiului asupra păcii și stabilității în regiunea noastră.

În ceea ce privește Republica Moldova, am evidențiat eforturile autorităților de la Chișinău în combaterea efectelor războiului hibrid și am prezentat sprijinul consistent al României în domenii precum avansarea reformelor, întărirea rezilienței și procesul de integrare europeană.

Am agreat totodată necesitatea dezvoltării unui dialog cât mai aprofundat pe tema securității în regiunea Balcanilor.

Ca parteneri în cadrul NATO, am subliniat că este foarte important să construim un spațiu comun al rezilienței împotriva dezinformării și a campaniilor maligne lansate de Federația Rusă. L-am asigurat pe Președintele Milatović că România va continua să sprijine Muntenegru și celelalte state din Balcanii de Vest în eforturile lor de contracarare a influențelor destabilizatoare generate sau încurajate de Federația Rusă.

În final, îi mulțumesc Președintelui Milatović pentru discuțiile foarte consistente pe care le-am avut. Vă doresc, domnule Președinte, succes în îndeplinirea obiectivelor mandatului dumneavoastră și în eforturile pe care le depuneți în vederea avansării Muntenegrului pe calea sa europeană.

Domnule Președinte, aveți cuvântul!

————————————————

Potrivit unui comunicat al Administraţiei Prezidenţiale, discuţiile se vor concentra pe dezvoltarea relaţiei bilaterale dintre România şi Muntenegru şi pe cooperarea sectorială în multiple domenii de interes comun, precum creşterea schimburilor comerciale, interconectivitate, securitate cibernetică, afaceri interne şi justiţie, protecţie civilă, educaţie şi cercetare.

Klaus Iohannis va reconfirma poziţia fermă a României pentru continuarea procesului de integrare europeană a statelor din Balcanii de Vest, subliniind sprijinul constant al ţării noastre pentru parcursul european al Muntenegrului, arată sursa citată.

Cei doi şefi de stat vor discuta şi despre situaţia regională de securitate, în contextul în care România şi Muntenegru au o cooperare foarte bună în domeniul Apărării, atât la nivel bilateral, precum şi în cadrul NATO.

Cei doi şefi de stat au programate convorbiri tete-a-tete şi convorbiri oficiale, la finalul cărora vor susţine declaraţii de presă comune.

Preşedintele Muntenegrului va avea, de asemenea, întrevederi cu preşedintele Senatului, Nicolae Ciucă, şi cu premierul Marcel Ciolacu.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite