Mario Draghi trage un semnal de alarmă: Europa este singură în era Trump
Marea Britanie face pași mărunți către o apropiere de Uniunea Europeană, la 10 ani de la votul care a decist Brexitul. Deși încă timizi, acești pași se pot transforma într-un orizont mediu de așteptare într-o reintegrare în piața comuna europeană. Amănunte în “Europa printre rânduri”, semnată de Lucian Pîrvoiu.
Fostul premier italian și președinte al Băncii Centrale Europene, Mario Draghi, autor al raportului despre competitivitatea pierdută a economiei europene, s-a specializat în a trage semnale de alarmă. După documentul care a scos la lumină carențele competitivității europene față de mediul economic din Statele Unite, Mario Draghi a declarat în cadrul ceremoniei în care i s-a decernat premiul Charlemagne la Aachen, în Germania că, pentru prima oară în istoria recentă suntem noi, europenii, cu adevărat singuri. Premiul Charlemagne este acordat personalităților care au contribuit la unitatea europenilor. În acest context, în care Statele Unite conduse de impredictibilul și conflictualul Donald Trump, spusele lui Mario Draghi au rolul unui îndemn la acțiune comună pentru a rezista ca Uniune Europeană în apele tulburi ale reașezărilor geopolitice.
Marea Britanie se apropie progresiv de Uniunea Europeană
La 10 ani de la nefericitul vot pentru ieșirea din Uniunea Europeană, Londra dă semne din ce în ce mai clare de reapropiere de Bruxelles. Deși există încă un tabu în a se vorbi pe șleau în Marea Britanie despre reintegrare în UE, se fac pași pentru revenirea la ceva cât mai apropiat de intrarea în piața unică și reintrarea în Erasmus+, programul de schimburi de studenți. Prin urmare, Euractiv vorbește despre așa numita aliniere dinamică față de Uniunea Europeană în domeniul agriculturii și alimentației. E un alt fel de a spune vrem din nou în piața unică, pentru că birocrația, piedicile și taxele pe care singuri le-am impus în relația cu UE au dus la scăderea schimburilor comerciale în domeniul agrifood cu 22 la sută de la Brexit încoace adică nu mai puțin de 4 miliarde de lire.
Tensiuni între Podgorica și Belgrad
La 20 de ani de la separarea Muntenegrului de Serbia în urma unui referendum, se reaprind tensiuni între cea mai avansată țară în procesul de integrare europeană, Muntenegru urmând cel mai probabil să se alăture UE în 2028 și cea mai întârziată dintre candidate, Serbia, care nu reușește să rezolve dilema cu cine să meargă mai departe, cu Bruxelles-ul sau cu Moscova. Președintele sârb Alexander Vucici s-a referit la divorțul din 2006 ca o secesiune de țara mamă, reaprinzând un nedorit fitil de conflit în acest butoi cu pulbere al Europei care sunt Balcanii. Tocmai de aceea sunt fundamentale apelurile de mai devreme ale lui Mario Draghi la mai multă unitate și integrare mai rapidă a țărilor candidate.

