Preşedintele Iranului avertizează SUA că atacarea liderului suprem, Ali Khamenei, ar însemna „un război total”

Președintele iranian, Masoud Pezeshkian / Profimedia Images
19 January 2026, 09:34

Preşedintele Iranului, Masud Pezeshkian, a avertizat că orice agresiune împotriva liderului suprem al ţării, Ali Khamenei, ar echivala cu ‘un război total’, după ce preşedintele SUA, Donald Trump, a afirmat că ‘este momentul să căutăm o nouă conducere’ la Teheran, informează luni EFE, conform Agerpres.

„Orice agresiune împotriva liderului suprem al ţării noastre echivalează cu un război total împotriva poporului iranian”, a scris Masud Pezeshkian pe reţeaua socială X duminică seara.

Preşedintele iranian a pus, de asemenea, pe seama SUA şi a aliaţilor săi dificultăţile economice cu care se confruntă populaţia din Iran din cauza unei ‘duşmănii istorice şi a sancţiunilor inumane’ ca răspuns la afirmaţiile de sâmbătă ale liderului de la Casa Albă, potrivit cărora 37 de ani de conducere a lui Khamenei au dus Iranul la ‘distrugere totală’.

Preşedintele american a afirmat într-un interviu pentru Politico că ‘este momentul să căutăm o nouă conducere în Iran’ şi l-a acuzat pe liderului suprem al ţării, Ali Khamenei, de ‘utilizarea violenţei la niveluri nemaivăzute’, cu moartea a ‘mii de persoane pentru a menţine controlul’.

Donald Trump ameninţase deja că va interveni militar dacă autorităţile iraniene vor reprima violent protestele antiguvernamentale începute pe 28 decembrie din cauza deteriorării situaţiei economice, manifestaţii care s-au extins rapid în întreaga ţară cu lozinci în care se cerea sfârşitul Republicii Islamice. Aceste proteste au atins punctul culminant pe 8 şi 9 ianuarie.

Potrivit ONG-ului de opoziţie Iran Human Rights, cu sediul la Oslo, represiunea a cauzat peste 3.400 de morţi.

Liderul suprem al Iranului a recunoscut sâmbătă moartea ‘câtorva mii’ de persoane în timpul manifestaţiilor, dar l-a acuzat pe Donald Trump pentru cele întâmplate, considerând că SUA au instigat şi încurajat tulburările cu scopul de a destabiliza ţara.

Autorităţile iraniene susţin că elemente înarmate, pe care le-au calificat drept terorişti care au legătură cu SUA şi Israelul, s-au infiltrat în rândul manifestanţilor şi sunt responsabile de decese.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite