Președintele Iohannis și ceilalți lideri politici au votat la primele ore ale zilei. Ion Iliescu nu a votat, o premieră pentru fostul președinte
Președintele României, șefii parlamentului și guvernului, precum și liderii principalelor partide au mers la vot încă de la primele ore ale zilei. În timp ce Klaus Iohannis a avut un mesaj scurt pentru români, pe care i-a îndemnat să meargă la urne, ceilalți au fost mai darnici cu declarațiile. Au votat și fostul președinte Traian Băsescu și secretarul general adjunct al NATO, Mircea Geoană. În schimb, fostul președinte Ion Iliescu, în vârstă de 94 de ani, nu a votat.
Ieșit la vot la o oră după deschiderea urnelor de la liceul “Jean Monnet”, președintele s-a limitat la un scurt îndemn.
„Eu am votat şi vă invit pe toţi să poftiţi la vot. Este extrem de important”, a spus şeful statului, după ce şi-a exercitat opţiunea electorală.
Preşedintele a subliniat importanţa alegerilor pentru Legislativul European, respectiv autorităţile locale.
„Este o zi importantă astăzi, o zi în care alegem pe cei care care conduc comunităţile în care trăim şi îi alegem pe cei care ne reprezintă în Parlamentul European”, a evidenţiat el.
În schimb, șefii partidelor din coaliție și-au exprimat mai pe larg preferințele. Marcel Ciolacu a votat la Buzău, orașul natal, iar Nicolae Ciucă în comuna ilfoveană Balotești.
„Cum este normal, am votat pentru performanţă în administraţie, am votat pentru o echipă valoroasă care a ştiut să implementeze proiecte, mai ales proiecte europene, atât la nivelul municipiului Buzău, cât şi la nivelul Consiliului judeţean. De asemenea, am votat româneşte, am votat pentru o voce puternică în Parlamentul European, pentru prima oară pentru o voce unită în Parlamentul European”, a afirmat premierul.
Marcel Ciolacu a adăugat că votul său a fost şi unul pentru investiţii – „pentru autostrăzi, pentru şcoli, pentru spitale, pentru reindustrializarea României”.
„Aş dori să fac un apel către toată lumea, indiferent de opţiunea de vot, să vină cât mai mulţi români la vot, astfel încât cei aleşi să fie legitimi”, a completat prim-ministrul.
Și șefii partidelor de opoziție au votat la orele dimineții și au îndemnat cetățenii să iasă la urne.
Și-a exprimat votul și Traian Băsescu, care a mers la secție împreună cu soția sa. Indiferent de opțiune, important e echilibrul democratic, a declarat fostul președinte.
Secretarul general adjunct al NATO și fost candidat la prezidențiale, Mircea Geoană, a avut un cuvânt de încurajare pentru tineri: Apelul meu e ca un număr cât mai mare de români și românce să vină la vot, e extrem de important. Am un gând special pentru cei peste un milion de tineri și tinere care votează prima dată, e foarte important să facă acest pas pentru implicare civică.
Pentru prima data de la revenirea la procesul democratic în 1989, fostul președinte Ion Iliescu nu votează. În vârstă de 94 de ani, fostul șef al statului nu a solicitat urna mobilă, potrivit reprezentanților secției la care este arondat.

