Preşedintele Iohannis – la reuniunea informală a liderilor UE: „Europa trebuie să-și asume o responsabilitate mai mare pentru propria apărare”
Preşedintele Klaus Iohannis participă, luni, la reuniunea informală a liderilor Uniunii Europene pe teme de apărare, care se desfăşoară la Bruxelles, context în care va discuta inclusiv despre apărarea europeană şi pe tema relaţiei transatlantice, informează Administraţia Prezidenţială.
Europa trebuie să-și asume o responsabilitate mai mare pentru propria sa apărare”, a subliniat Iohannis, evidențiind necesitatea unor investiții sporite în domeniu. Potrivit șefului statului, nu este vorba doar despre alocarea unor fonduri suplimentare, ci și despre utilizarea eficientă a resurselor existente, adaptarea acestora sau chiar crearea unor noi instrumente financiare. Printre priorități se numără refacerea stocurilor de armament, modernizarea pregătirii defensive și consolidarea bazei industriale și tehnologice a apărării europene. Un alt aspect esențial discutat la Bruxelles este aprofundarea cooperării dintre statele membre pentru sporirea eficienței și interoperabilității. „Numai printr-o colaborare strânsă vom evita duplicările inutile și vom asigura predictibilitate industriei de apărare pe termen lung”, a explicat președintele României.
Totodată, Iohannis a punctat importanța integrării investițiilor în apărare într-o viziune economică mai largă, menționând că acestea trebuie să contribuie și la creșterea competitivității economice și a coeziunii în UE, la întărirea lanțurilor de producție și la crearea de locuri de muncă.
În ceea ce privește relația cu NATO, Klaus Iohannis a reafirmat că alianța transatlantică rămâne „fundamentul securității europene” și că este esențială o complementaritate clară între UE și NATO. De asemenea, președintele a reiterat rolul strategic al României ca stat aliat-cheie în regiunea Mării Negre și ca membru al Uniunii Europene aflat la granița războiului din Ucraina.
„Un parteneriat transatlantic solid este vital pentru securitatea și prosperitatea europeană”, a declarat președintele României, subliniind că Europa și Statele Unite trebuie să continue dialogul într-un mod constructiv, evidențiind contribuția Uniunii la securitatea globală.
Investițiile mai mari în apărare, inclusiv în cercetare și inovare, trebuie însă, din perspectiva României, privite într-un spectru mai amplu. Mai exact, aceste investiții trebuie să contribuie la creșterea competitivității economice și a coeziunii la nivelul Uniunii Europene, precum și la creșterea economiei per ansamblu, la creșterea rezilienței lanțurilor de producție și la crearea de noi locuri de muncă. Bineînțeles, toate aceste aspecte au la bază principiul asigurării unei complementarități și coerențe între UE și NATO, NATO care rămâne fundamentul securității transatlantice. România, ca Aliat-cheie în regiunea complicată a Mării Negre și stat membru la granița cu războiul Rusiei împotriva Ucrainei, înțelege în profunzime această necesitate. Și pentru că m-am referit la NATO, vreau să accentuez importanța vitală a menținerii și a aprofundării legăturii transatlantice și a Parteneriatului Strategic dintre Uniunea Europeană-Statele Unite ale Americii. Un parteneriat transatlantic solid este esențial pentru securitatea și prosperitatea europeană, pentru că ceea ce se întâmplă pe cele două maluri ale Atlanticului rămâne profund interconectat și interdependent. Sunt convins că, prin identificarea abordării corecte și unitare la nivel european, vom putea continua dialogul apropiat, pe baze constructive, cu partenerii americani, cu evidențierea pragmatică a valorii adăugate a Uniunii Europene pentru Statele Unite ale Americii, a mai spus președintele Klaus Iohannis.
Programul reuniunii cuprinde, pe lângă consultările în formatul liderilor statelor membre, schimbul uzual de opinii cu preşedintele Parlamentului European, Roberta Metsola, o reuniune cu secretarul general al NATO, Mark Rutte, şi o întâlnire cu prim-ministrul Regatului Unit al Marii Britanii şi al Irlandei de Nord, Keir Starmer.

