Donald Trump, în Parlamentul israelian: E începutul unei ere de pace, e un început pentru un nou Orient Mijlociu. Aprecierea mea pentru toate țările arabe și musulmane care au presat Hamas să elibereze ostaticii

13 October 2025, 07:47 (actualizat 21 October 2025, 08:32)

Președintele Donald Trump a fost primit cu ovații în Parlamentul israelian, unde a susținut un discurs înainte de a pleca la summitul pentru Gaza din Egipt. Trump a afirmat că începe o eră de pace și este un nou început pentru Orientul Mijlociu. Președintele SUA i-a mulțumit prietenului său, Benjamin Netanyahu, dar și țărilor arabe și musulmane care au presat Hamas să elibereze ostaticii. Liderul de la Casa Albă a ajuns în această dimineață în Israel, unde s-a întâlnit cu familiile celor răpiți de Hamas. TVR Info și tvrinfo.ro v-au ținut la curent pe parcursul întregii zile cu desfășurarea evenimentelor.

Preşedintele SUA, Donald Trump, în Egipt, la summitul privind Fâşia Gaza

ACTUALIZARE Președintele Donald Trump s-a îmbarcat la bordul aeronavei Air Force One din Israel și a plecat în Egipt la summit-ul pe tema despre viitorul Gazei, după aproximativ șapte ore pe care le-a petrecut în Israel, timp în care a susținut un discurs în parlamentul israelian.

Pe Aeroportul Internațional Ben Gurion a avut o scurtă conversație cu prim-ministrul israelian Benjamin Netanyahu înainte de a se îmbarca în avion.

Acest război lung și dificil s-a încheiat. E un război vechi și o reușită enormă. Gaza va fi demilitarizată și Hamas dezarmată, iar securitatea Israelului nu va mai fi amenințată sub nicio formă. Israel a câștigat totul prin forța armelor, a declarat Donald Trump, în Parlamentul israelian.

ACTUALIZARE Principalele puncte din discursul președintelui Donald Trump, în Parlamentul israelian:

  • E o mare onoare pentru mine, e un loc grozav aici
  • Domnule președinte, domnule prim ministru, stimați membri ai Parlamentului și cetățeni ai Israelului
  • E o zi în care îi mulțumim Dumnezeului Atotputernic
  • După doi ani foarte grei, toți ostaticii s-au întors în brațele celor apropiați
  • După doi ani de pericol, azi, armele nu mai vorbesc, cerul e liber și soarele răsare pe Tărâmul Sfânt, care e în pace și sperăm să fie în pace pe eternitate
  • Nu e finele unui război, e începutul unei ere de credință și pace, e începutul unei armonii de durată
  • E un început pentru un nou Orient Mijlociu
  • Îi mulțumesc prim ministrului Benjamin Netanyahu
  • Nu e ușor deloc de lucrat cu el, dar asta îl face minunat
  • Îți mulțumesc foarte mult, Bibi, minunată treabă!
  • Arăt aprecierea mea pentru toate țările arabe și musulmane care au presat Hamas să elibereze ostaticii
  • E un triumf incredibil pentru Israel să avem toate aceste națiuni care lucrează pentru pace
  • Urmează o eră de aur a Israelului și o eră de aur a Orientului Mijlociu
  • Mulțumesc prietenului meu, Steve Witkoff
  • Steve e un tip grozav, toată lumea îl iubește
  • Mulțumesc cuiva care iubește foarte mult Israelul, îl iubește atât de mult, încât fiica mea s-a convertit, Jared (Kushner, consilierul pe problemele Orientului Mijlociu și ginerele lui Donald Trump, căsătorit cu fiica sa, Ivanka, n.r)
  • Îi mulțumesc și lui Marco Rubio, care și el este aici
  • Am o predicție care spune că Marco va fi cel mai mare secretar de stat în istoria SUA
  • Îi mulțumesc și lui Pete Hegseth, secretarul pentru război
  • După cum știți, am câștigat toate războaiele
  • SUA au cea mai mare armată din istoria lumii
  • Acest război lung și dificil s-a încheiat
  • E un război vechi și o reușită enormă
  • Gaza va fi demilitarizată și Hamas dezarmată
  • Securitatea Israelului nu va mai fi amenințată sub nicio formă
  • Israel a câștigat totul prin forța armelor
  • Acum e momentul să traducem aceste victorii pe câmpul de luptă într-un premiu al păcii pentru întreaga regiune
  • Statul israelian e puternic, va trăi și va prospera pentru eternitate

CITIȚI ȘI: Incident în timpul discursului lui Trump. Doi membri ai Knessetului, evacuați din plen de forțele de securitate

ACTUALIZARE Forumul Familiilor Ostaticilor și Persoanelor Dispărute a publicat două fotografii cu președintele american Donald Trump care s-a întâlnit luni, în Knesset, cu reprezentanți ai familiilor ostaticilor. În una dintre fotografii, alături de Trump sunt Ruby Chen și Ronen Neutra – ai căror fii, Itay Chen și Omer Maxim Neutra, au fost ambii uciși pe 7 octombrie 2023, iar corpurile lor se află încă în Gaza.

Donald Trump s-a întâlnit cu membri ai familiilor unor ostatici. Foto: Forumul Familiilor Ostaticilor și Persoanelor Dispărute

ACTUALIZARE Liderul opoziției israeliene, Yair Lapid, l-a elogiat pe președintele Donald Trump într-un discurs ținut în Knesset și a spus că liderul american trebuie să primească Premiul Nobel pentru Pace anul viitor.

Când ați fost ales, ați declarat că veți fi «Președintele Păcii». V-ați ținut promisiunea”, a spus Lapid alături de Trump. „Faptul că nu vi s-a acordat Premiul Nobel pentru Pace este o greșeală gravă a comitetului – dar nu vor avea de ales, domnule președinte. Vor fi nevoiți să vi-l acorde anul viitor.”

Lapid a spus că Trump a realizat „ceva de neimaginat”, dar că acum Israelul trebuie să „își asume responsabilitatea” pentru pașii următori.

El a adăugat că „vecinii Israelului trebuie să mai înțeleagă un lucru despre noi – nu plecăm nicăieri”, afirmând: „Orientul Mijlociu este casa noastră. Suntem aici ca să rămânem.”

Facem apel la toate națiunile lumii islamice, la toți vecinii noștri: Arabia Saudită, Siria, și alții – suntem aici ca să rămânem. Putem face lucruri mărețe împreună. Veniți să vorbim”, a continuat el.

Netanyahu: Nu am văzut niciun președinte american care să miște lumea atât de repede și decisiv așa cum a făcut-o prietenul nostru, președintele Donald Trump

ACTUALIZARE Premierul israelian Benjamin Netanyahu susține un discurs în Parlamentul israelian în care îi mulțumește președintelui Donald Trump:

  • Îi urăm domnului președinte Trump bun venit în Israel
  • Dvs aveți un loc în istoria noastră, așa cum sunteți deja în istoria lumii
  • Știm rolul dvs determinant în întoarcerea ostaticilor
  • Am așteptat îndelung această zi
  • Vă mulțumim pentru ajutorul dvs, în numele întregii națiuni
  • Parlamentul vă urează bun venit dvs în capitala noastră
  • Vă mulțumim că ați fost ferm împotriva minciunilor clamate la ONU împotriva Israelului
  • Vă mulțumim pentru că ați mediat acordurile istorice Abraham
  • Vă mulțumim că v-ați retras din acordul nuclear cu Iranul, care era un dezastru
  • Vă mulțumim pentru sprijinul în operațiunea Lion Rising și pentru operațiunea Midnight Hammer
  • Donald Trump este cel mai bun prieten pe care Israel l-a avut în Casa Albă
  • Israelul este puternic și este aici ca să rămână
  • Este o zi istorică, o zi de bucurie
  • Nu am văzut niciun președinte american care să miște lumea atât de repede și decisiv așa cum a făcut-o prietenul nostru, președintele Donald Trump
  • Israelienii iubesc pacea
  • E un moment al păcii, și un moment al războiului
  • Anii ce vor veni vor fi un moment al păcii

-Premierul israelian prezintă mai mulți ostatici deținuți de Hamas, care au fost eliberați anterior.

Benjamin Netanyahu, în parlamentul israelian/Foto: Profimedia Images

ACTUALIZARE Oficiali israelieni susțin discursuri de mulțumire pentru Donald Trump.

ACTUALIZARE Președintele Donald Trump este îndelung aplaudat în Parlamentul israelian, unde va susține un discurs.

ACTUALIZARE Premierul israelian Benjamin Netanyahu va participa la summitul pentru pace de la Sharm el-Sheikh alături de președintele american Donald Trump, potrivit Președinției Egiptului și unui oficial al Casei Albe, citați de CNN.

ACTUALIZARE Președintele SUA, Donald Trump, și prim-ministrul israelian Benjamin Netanyahu au discutat posibilitatea ca liderul israelian să participe la summitul de la Sharm el-Sheikh, Egipt, mai târziu astăzi, potrivit a două surse israeliene, citate de CNN. Sursele spun că Netanyahu ia în considerare participarea la summit, unde lideri din peste 20 de țări se vor reuni pentru a discuta viitorul Gazei. Casa Albă a refuzat să comenteze.

ACTUALIZARE Toți cei 20 de ostatici israelieni au fost eliberați. Pentru prima dată în doi ani, Hamas nu mai deține niciun ostatic în viață.

ACTUALIZARE În timp ce președintele SUA, Donald Trump, traversa clădirea Knessetului din Ierusalim, un reporter l-a întrebat dacă războiul s-a încheiat „oficial”.

„Da”, a răspuns Trump, reiterându-și poziția și comentariile anterioare conform cărora acordul de încetare a focului pe care l-a ajutat să fie negociat reprezintă un sfârșit definitiv al conflictului.

Această opinie nu este împărtășită de prim-ministrul israelian Benjamin Netanyahu, care a declarat aseară că campania militară din Gaza nu s-a încheiat. De asemenea, mai multe aspecte din planul de pace în 20 de puncte al lui Trump rămân nerezolvate, notează CNN.

ACTUALIZARE Donald Trump a ajuns la Parlamentul israelian.

ACTUALIZARE Prim-ministrul israelian Benjamin Netanyahu și președintele SUA, Donald Trump, au plecat împreună cu limuzina prezidențială spre clădirea Knessetului (parlamentul) din Ierusalim, unde Trump urmează să susțină un discurs.

Dimineață, la intrarea în Ierusalim au fost instalate bannere uriașe, cu mesaje de mulțumire pentru președintele SUA, pentru rolul său în asigurarea eliberării ostaticilor care sunt eliberați astăzi din Gaza. „Ești învingătorul nostru!” se citește pe unul dintre panouri, alături de o reprezentare a lui Trump pe o medalie a Premiului Nobel.

ACTUALIZARE Donald Trump a fost întâmpinat de fiica sa, Ivanka Trump, și ginerele său, Jared Kushner, împreună cu oficiali israelieni, la sosirea sa pe Aeroportul Ben Gurion, în apropiere de Lod, lângă Tel Aviv.

Ivanka Trump și Jared Kushner l-au intampinat pe Donald Trump in Israel/Profimedia Images

ACTUALIZARE Donald Trump a sosit în Israel în jurul orei 9.44. La aeroport este așteptat de premierul Benjamin Netanyahu și de președintele israelian, dar și de fiica sa, Ivanka, și de soțul acesteia, care este consilier al președintelui și a sosit anterior în Israel. Președintele SUA se întâlnește cu familiile ostaticilor, rostește un discurs în parlamentul israelian, apoi pleacă la summitul despre Gaza din Egipt.

Președintele SUA Donald Trump a ajuns în Israel / Profimedia Images

Trump va ține un discurs în legislativ, după care se va îndrepta spre Sharm El Sheik, unde va coprezida, alături de președintele Egiptului, un summit privind Gaza.

I se vor alătura lideri din peste 20 de state, printre care președintele Franței, Emmanuel Macron, premierul Marii Britanii, Keir Starmer, cancelarul Germaniei, Friedrich Merz, premierul Italiei, Giorgia Meloni, și cel al Spaniei. Președintele Consiliului European și președintele Turciei au confirmat de asemenea prezența.

Presa arabă a anunțat aseară că șeful Autorității Palestiniene, Mahmoud Abbas, va participa și el la summitul de la Sharm El Sheik.

Este de așteptat ca evenimentul să includă o ceremonie de semnare unui document pentru pace și stabilitate în Orientul Mijlociu, a confirmat un purtător de cuvânt al președinției egiptene.

Donald Trump: “Acesta este un eveniment foarte special. Au fost 500.000 de oameni pe străzi, ieri și astăzi, în Israel. De asemenea, țările musulmane și arabe sunt toate entuziasmate. Toată lumea este entuziasmată în același timp. Așa ceva nu s-a mai întâmplat până acum. De obicei, dacă unii sunt entuziasmați, ceilalți nu sunt. Ceilalți sunt exact opusul. Este pentru prima dată când toată lumea este uimită și încântată și este o onoare să fii implicat.”

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite