Benjamin Netanyahu nu participă la summitul pentru pace de la Sharm el-Sheikh alături de Donald Trump
Premierul israelian Benjamin Netanyahu nu participă la summitul pentru pace de la Sharm el-Sheikh alături de președintele american Donald Trump, a anunțat luni biroul său, invocând o sărbătoare evreiască apropiată. Inițial, CNN anunțase că Netanyahu va participa la summit.
O sursă israeliană a declarat că Netanyahu este, de asemenea, îngrijorat de posibilitatea de a fi fotografiat alături de președintele Autorității Palestiniene, Mahmoud Abbas, care va participa la summit. Netanyahu l-a criticat în mod repetat pe Abbas și a precizat că nu va accepta un rol pentru acesta în administrarea postbelică a Fâșiei Gaza
Donald Trump, care a ajuns azi dimineață în Israel, va susține un discurs în legislativul israelian, după care se va îndrepta spre Sharm El Sheik, unde va coprezida, alături de președintele Egiptului, un summit privind Gaza.
I se vor alătura lideri din peste 20 de state, printre care președintele Franței, Emmanuel Macron, premierul Marii Britanii, Keir Starmer, cancelarul Germaniei, Friedrich Merz, premierul Italiei, Giorgia Meloni, și cel al Spaniei. Președintele Consiliului European și președintele Turciei au confirmat de asemenea prezența.
Presa arabă a anunțat aseară că șeful Autorității Palestiniene, Mahmoud Abbas, va participa și el la summitul de la Sharm El Sheik.
Este de așteptat ca evenimentul să includă o ceremonie de semnare unui document pentru pace și stabilitate în Orientul Mijlociu, a confirmat un purtător de cuvânt al președinției egiptene.
Inițial, nu era anunțată și participarea premierului israelian, Benjamin Netanyau.

