Benjamin Netanyahu nu participă la summitul pentru pace de la Sharm el-Sheikh alături de Donald Trump

Donald Trump și Benjamin Netanyahu, în Israel/Foto: Profimedia Images
13 October 2025, 12:43 (actualizat 13 October 2025, 16:22)

Premierul israelian Benjamin Netanyahu nu participă la summitul pentru pace de la Sharm el-Sheikh alături de președintele american Donald Trump, a anunțat luni biroul său, invocând o sărbătoare evreiască apropiată. Inițial, CNN anunțase că Netanyahu va participa la summit.

O sursă israeliană a declarat că Netanyahu este, de asemenea, îngrijorat de posibilitatea de a fi fotografiat alături de președintele Autorității Palestiniene, Mahmoud Abbas, care va participa la summit. Netanyahu l-a criticat în mod repetat pe Abbas și a precizat că nu va accepta un rol pentru acesta în administrarea postbelică a Fâșiei Gaza

Donald Trump, care a ajuns azi dimineață în Israel, va susține un discurs în legislativul israelian, după care se va îndrepta spre Sharm El Sheik, unde va coprezida, alături de președintele Egiptului, un summit privind Gaza.

I se vor alătura lideri din peste 20 de state, printre care președintele Franței, Emmanuel Macron, premierul Marii Britanii, Keir Starmer, cancelarul Germaniei, Friedrich Merz, premierul Italiei, Giorgia Meloni, și cel al Spaniei. Președintele Consiliului European și președintele Turciei au confirmat de asemenea prezența.

Trump, în Parlamentul israelian: E începutul unei ere de pace. Aprecierea mea pentru țările arabe care au presat Hamas

Președintele Donald Trump a fost primit cu ovații în Parlamentul israelian, unde a susținut un discurs înainte de a pleca la summitul pentru Gaza din Egipt. Trump a afirmat că începe o eră de pace și este un nou început pentru Orientul Mijlociu. Președintele SUA i-a mulțumit prietenului său, Benjamin Netanyahu, dar și țărilor arabe și musulmane care au presat Hamas să elibereze ostaticii. Liderul de la Casa Albă a ajuns în această dimineață în Israel, unde s-a întâlnit cu familiile celor răpiți de Hamas. TVR Info și tvrinfo.ro vă țin la curent pe parcursul întregii zile cu desfășurarea evenimentelor.

Presa arabă a anunțat aseară că șeful Autorității Palestiniene, Mahmoud Abbas, va participa și el la summitul de la Sharm El Sheik.

Este de așteptat ca evenimentul să includă o ceremonie de semnare unui document pentru pace și stabilitate în Orientul Mijlociu, a confirmat un purtător de cuvânt al președinției egiptene.

Inițial, nu era anunțată și participarea premierului israelian, Benjamin Netanyau.

Toți cei 20 de ostatici israelieni au fost eliberați și sunt în Israel. Hamas nu mai deține niciun ostatic în viață

Toți ce 20 de ostatici israelieni în viață deținuți de Hamas au fost eliberați luni dimineață. Printre ei şi un tânăr cu origini româneşti. 738 de zile au fost ținuți de teroriști. În schimbul lor, autoritățile israeliene au transferat, din centrele lor de detenție, apoape două mii de prizonieri palestinieni.
Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite