Premierul israelian a plecat spre New York şi se va adresa vineri Adunării Generale a ONU
Premierul israelian Benjamin Netanyahu, însoţit de soţia sa Sara, a plecat joi dimineaţă către New York, urmând să se adreseze vineri Adunării Generale a ONU, pe fondul eforturilor de a obţine un armistiţiu cu gruparea şiită libaneză Hezbollah, informează EFE.
Potrivit presei locale, Netanyahu nu a făcut niciun comentariu înainte de a se urca la bordul avionului “Aripa Sionului”, lucru neobişnuit, dat fiind faptul că premierul israelian obişnuieşte să facă declaraţii înainte de deplasările în străinătate.
În absenţa sa, până sâmbătă, când va călători înapoi în Israel, ministrul de Externe Israel Katz a fost numit oficial miercuri de către cabinetul de miniştri înlocuitorul lui Netanyahu. Preluare: Agerpres

